Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 31.10.2023

Zlecone przez nas najnowsze i pierwsze w historii tajne śledztwo na fermach pstrągów w Polsce ujawniło koszmar, w jakim żyje wiele ryb. W jego wyniku powstał także poruszający film, którego narratorką została aktorka Zoë Wanamaker znana m.in. z serii filmów o Harrym Potterze.

Niewyobrażalne okrucieństwo

 

Okładka podsumowania śledztwa dotyczącego ferm pstrągów w Polsce

Wyniki naszego tajnego śledztwa przeprowadzonego na czterech fermach pstrąga w Polsce są naprawdę wstrząsające.

Raport z kluczowymi danymi oraz zdjęciami znajdziesz przechodząc tutaj lub klikając w okładkę. 

Nasze dochodzenie ujawniło przerażające traktowanie ryb, które bez uprzedniego skutecznego ogłuszenia były poddawane niewyobrażalnemu cierpieniu, w tym m.in:

  • patroszenie,
  • wydłubywanie oczu,
  • duszenie i miażdżenie w przepełnionych beczkach, 
  • a nawet pakowanie do plastikowych worków bez wody.
Pstrąg, któremu pracownik wydłubuje oczy

Elektryczne urządzenia ogłuszające, mające na celu zminimalizowanie bólu, okazywały się nieskuteczne - zwierzęta były wielokrotnie rażone prądem, przeżywając dalsze cierpienie i strach.

Dodatkowo, śledztwo ujawniło wiele innych problemów związanych z dobrostanem ryb, w tym infekcje grzybicze, uszkodzenia płetw i urazy. Ryby były skazane na życie w jałowym środowisku, w brudnej wodzie z martwymi ciałami tych, które nie dotrwały do uboju.

Pstrąg wrzucony do beczki bez wody z innymi rybami patrzący w obiektyw

Organizacje pozarządowe zajmujące się dobrostanem zwierząt i ochroną środowiska podają, że podobne warunki panują na fermach ryb w całej Unii Europejskiej.

Liczby w Polsce

Na podstawie danych branżowych wiemy, że w roku 2020 w Polsce wyprodukowano prawie 20 tysięcy ton pstrąga tęczowego – to około 28 milionów ryb. W 2022 r. z Polski wyeksportowano ponad 8,5 tys. ton pstrąga tęczowego do innych krajów UE i poza nią. Polska jest 4. krajem unijnym produkującym jego największą ilość. Przodują: Francja, Włochy, Dania, ale hodowle znajdują się w większości krajów UE - pstrągi to ryby hodowane w największej liczbie i o najwyższej ogólnej wartości pieniężnej w UE.

Półprzezroczysta beczka wypełniona rybami

Nieopisane cierpienie ryb hodowlanych

Podobnie jak wiele innych zwierząt, ryby są istotami czującymi, zdolnymi do odczuwania cierpienia i bólu. Są inteligentne i wrażliwe, eksplorują swoje otoczenie, podróżują, nawiązują relacje społeczne, polują i bawią się. Niektóre gatunki troszczą się o swoje młode i potrafią posługiwać się narzędziami, tak jak ludzie.

Pstrąg z otwartym pyskiem w wiadrze z rybami

Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej fundacji, skomentowała wyniki śledztwa:

"Pstrągi to inteligentne i czujące zwierzęta. Tymczasem hodowane są w sposób przemysłowy na podwodnych fermach, a następnie zabijane w tak okrutny sposób, że byłoby to nielegalne w przypadku np. świń. Śledczy byli świadkami wstrząsających praktyk i niedopuszczalne jest zatem pozwalanie na dalsze stosowanie tak barbarzyńskich metod hodowli i uboju". 

Pstrąg z wydłubanymi oczami na metalowym stole

"Konieczne jest wprowadzenie wymogów prawnych dotyczących hodowli, transportu i uboju nie tylko pstrągów, ale – w szerszym kontekście – różnych gatunków ryb z równoległymi wymogami dotyczącymi importowanych zwierząt wodnych z krajów spoza UE.

Ponadto powinniśmy wspierać szczegółowe badania nowych gatunków proponowanych do akwakultury przed rozpoczęciem hodowli komercyjnej i wymagać od branży wcześniejszego ustalenia, czy potrzeby danych zwierząt w zakresie dobrostanu mogą być spełnione w niewoli oraz czy taka hodowla nie wiązałaby się z negatywnym wpływem na środowisko naturalne. I wreszcie powinniśmy ograniczać spożycie ryb mięsożernych, których pozyskiwanie jest po prostu niezrównoważone”.

Pstrąg uciekający z siatki w trakcie połowu

Kluczowa luka w prawodawstwie unijnym

Każdego roku w podobnych hodowlach w całej UE hoduje się do 1,2 miliarda ryb różnych gatunków, przy czym pstrąg jest najczęściej hodowaną rybą w naszym regionie. Pomimo rosnącej świadomości na temat odczuwania przez ryby i wynikającej z tego konieczności poprawy standardów dobrostanu tych zwierząt, krytyczna luka w prawodawstwie UE, a także w innych częściach świata, pozostawia ryby bez należytej ochrony.

Martwe pstrągi pływające przy powierzchni brudnej wody

Oprócz ujawnienia okrucieństwa wobec zwierząt, dochodzenie wywołało także niepokojące obawy dotyczące zanieczyszczenia środowiska powodowanego przez tego typu hodowle. Na wszystkich fermach z wyjątkiem jednej jakość wody była fatalna - w stawach zalegały ciała martwych zwierząt, odchody i resztki paszy.

Narratorka filmu i sympatyczka naszej fundacji, Zoë Wanamaker powiedziała:

"Nadszedł czas, byśmy stanęli w obronie ryb hodowlanych, dlatego wspieram kampanię Compassion in World Farming, wzywając Komisję Europejską do wprowadzenia przepisów chroniących te zwierzęta".

Zdjęcia ze śledztwa

Kliknij tutaj lub na grafikę poniżej, żeby przejść do galerii zdjęć ze śledztwa.

Kolaż zdjęć ze śledztwa - link do pełnej galerii
Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).