Ikona wyszukiwania

Manifest 100 dni dla polskiej przyrody i klimatu

News Section Icon Opublikowane 17.08.2023

Od 2018 roku pozostajemy aktywnym członkiem polskiej Koalicji Klimatycznej służąc naszą wiedzą ekspercką z tematów związanych z systemem żywnościowym i produkcją żywności, rolnictwem i dobrostanem zwierząt. W tym tygodniu, wspólnie z organizacjami klimatycznymi, ekologicznymi oraz społecznymi zaapelowaliśmy do komitetów wyborczych o złożenie deklaracji, że w ciągu pierwszych 100 dni sprawowania władzy podejmą pierwsze 16 kluczowych dla ochrony środowiska i klimatu decyzji, w tym rozpoczną prace nad przyjęciem ustawy o ochronie klimatu.

Nasza wspólna odpowiedzialność

Polska przyroda jest wspólnym dobrem wszystkich obywateli kraju, a ochrona klimatu – wspólną odpowiedzialnością społeczności globalnej oraz szansą na poprawę bezpieczeństwa dla nas wszystkich i przyszłych pokoleń. Bez względu na wynik wyborów, nowy rząd musi wdrożyć pilne działania na rzecz przyrody i klimatu w imieniu oraz w interesie wszystkich obywateli, a zmiana w obrębie systemu żywnościowego jest jedną z kluczowych. Przez ostatnie miesiące współpracowaliśmy z organizacjami, aby stworzyć trzy konkretne (i realne do wykonania!) postulaty z zakresu Systemu Żywnościowego.

Nasz nienasycony apetyt na tanie mięso i inną żywność pochodzenia zwierzęcego napędza eskalację kryzysów klimatycznych, zdrowotnych i przyrodniczych. Polska jest w czołówce europejskich krajów, które jedzą mięso ponad zalecane normy, a fermy przemysłowe wciąż powstają na kolejnych obszarach. Dlatego należy pilnie podjąć działania zmierzające do zmiany diety i sposobu produkcji żywności dla naszego zdrowia, zwierząt i środowiska.

O co apelujemy?

 • Wprowadzenie moratorium na budowę nowych ferm przemysłowych w Polsce.
 • Wprowadzenie zielonych zamówień publicznych, ukierunkowanych na dietę planetarną do żywienia zbiorowego oraz wsparcie dla spożycia produktów rolnictwa ekologicznego.
 • Zawieszenie finansowania inwestycji hydrotechnicznych na rzekach ze środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i zwiększenie prawnej ochrony zasobów wodnych w rolnictwie.
Krajobraz Bieszczad

Opinie ekspertów

Lepsza przyszłość jest możliwa i jest w naszym zasięgu, a Manifest 100 Dni wskazuje kluczowe obszary do zmiany i propozycje tych zmian. Zachodzi pilna potrzeba przekształcenia naszego systemu żywnościowego. Jeżeli mamy osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju, należy podjąć konkretne działania, aby zakończyć intensywną hodowlę przemysłową i w jej miejsce stworzyć silny, odporny system żywnościowy, który będzie korzystny dla ludzi, zwierząt i ich dobrostanu oraz dla środowiska. Odwrócenie nadmiernej zależności od białka zwierzęcego oraz wspieranie sprawiedliwego i stabilnego dostępu do odżywczego jedzenia powinno być naszym priorytetem” – komentuje Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej fundacji i ekspertka Koalicji Klimatycznej.

Ostatnie miesiące pokazały, co oznacza brak działań na rzecz ochrony klimatu. Bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia turystów, ogromne straty materialne, susze i nawalne deszcze niszczące uprawy i zagrażające bezpieczeństwu żywnościowemu, fale upałów zwiększające umieralność, huragany i tornada niszczące infrastrukturę... To już nowa normalność. Jeśli nie powstrzymamy zmiany klimatu, będzie tylko gorzej. Polska potrzebuje prawa klimatycznego oraz wzmocnienia roli polityki ekologicznej i klimatycznej w zarządzaniu państwem. Dlatego przedstawiliśmy nasze postulaty w Manifeście 100 Dni, bo zaproponowane w nim działania mogą być zrealizowane w ciągu pierwszych 100 dni pracy nowego parlamentu i rządu. W naszym przekonaniu powinien to być początek debaty publicznej, jak zapewnić bezpieczeństwo obecnemu i przyszłym pokoleniom. Wierzymy, że tylko sięgając po demokratyczne metody, włączające w debatę i proces podejmowania decyzji wszystkie Polki i wszystkich Polaków możemy zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo” – komentuje dr hab. inż. Zbigniew M. Karaczun, profesor SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.

„Wyraźnie daje się zaobserwować niechęć do podejmowania kolejnych coraz bardziej zdecydowanych działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu, które są niezbędne dla przetrwania cywilizacji. Dlatego tak ważnym jest dokonanie zdecydowanej zmiany w kierunku myślenia oraz postrzegania problemów środowiskowych i klimatycznych nie jako ograniczenia, ale jako szansy. Służące budowaniu warunków dla zapewnienia zdrowia ludzi oraz wysokiej jakości środowiska, jak i podstaw do transformacji gospodarki w kierunku zielonej, przy jednoczesnym wzmacnianiu jej konkurencyjności w zmieniającym się świecie. Manifest 100 Dni formułuje punkt startowy do głębokiego przewartościowania kwestii środowiskowych i klimatycznych w interesie obecnego i przyszłych pokoleń. Pamiętajmy pożyczyliśmy Ziemię od naszych wnuków, a jak się coś pożycza, to trzeba oddać w dobrym stanie. Niech to nas łączy” – twierdzi dr Andrzej Kassenberg, Instytut na rzecz Ekorozwoju, ekspert Koalicji Klimatycznej

Pełna treść Manifestu

Szczegółowe omówienie 16 postulatów z Manifestu 100 Dni znajduje się TUTAJ. Dziękujemy Koalicji Klimatycznej za wspólną, ogromną pracę wykonaną, aby ten przełomowy Manifest powstał!

Loga organizacji w Koalicji Klimatycznej popierających Manifest 100 Dni (nazwy wypisane poniżej)

Manifest 100 Dni został poparty w sumie przez następujące polskie organizacje:

 1. Akcja Demokracja
 2. BoMiasto
 3. Clean Cities Campaign
 4. Daniel Petryczkiewicz - aktywista, bloger, fotograf
 5. Ekowyborca
 6. Federacja Konsumentów
 7. Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi
 8. Fundacja Compassion in World Farming Polska
 9. Fundacja ekologiczna ARKA
 10. Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja”
 11. Fundacja EkoRozwoju
 12. Fundacja GAP Polska
 13. Fundacja Inicjatywa Wschód
 14. Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
 15. Fundacja Kultura Kresu / Bełchatów 5.0
 16. Fundacja Napraw Sobie Miasto
 17. Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii
 18. Fundacja Otwarty Plan
 19. Fundacja Pole Dialogu
 20. Fundacja ProVeg Polska 
 21. Fundacja „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”
 22. Fundacja Stocznia
 23. Fundacja Strefa Zieleni
 24. Fundacja Szkatułka
 25. Fundacja Zielone Światło
 26. Greenpeace Polska
 27. Green REV Institute
 28. HEAL Polska
 29. Inicjatywa „Nasz Rzecznik”
 30. Klub Gaja
 31. Koalicja Żywa Ziemia
 32. Lasy i Obywatele
 33. Nauka dla Przyrody
 34. Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
 35. Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki
 36. Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorski
 37. Polski Klub Ekologiczny Koło Tychy
 38. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
 39. Profeina
 40. Rodzice dla Klimatu
 41. Społeczny Instytut Ekologiczny
 42. Stowarzyszenie Akcja Ratunkowa dla Krakowa
 43. Stowarzyszenie Carpatica
 44. Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
 45. Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Wspólna Ziemia”
 46. Stowarzyszenie Protest Porszewice
 47. Strajk Dla Ziemi Łódź
 48. Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX
 49. Warszawski Alarm Smogowy
 50. WWF
 51. Zielone Mazowsze
 52. Zielone Wiadomości
 53. Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć
Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).