Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 21.06.2023

Dobrostan zwierząt w religiach świata: Nauczanie i praktyka  - Joyce D'Silva

(tytuł oryginalny: Animal Welfare in World Religion: Teaching and Practice)

Okładka książki Animal Welfare In World Religion Teaching And Practice Joyce D'Silva

Współczesna nauka jasno udowadnia, że zwierzęta są istotami czującymi i wiele z nich ma zdolność wyrażania głębokich uczuć, takich jak miłość, troska czy żal. Mimo tego miliardy zwierząt na całym świecie cierpią z rąk ludzi.

Doznają różnego rodzaju okrucieństw: przeprowadza się na nich eksperymenty, zabija w ramach sportu, zmusza do występów oraz, co jest najbardziej powszechnym problemem, cierpią na farmach przemysłowych, gdzie spędzają całe swoje nieszczęśliwe życie zanim trafią do rzeźni i wylądują na naszych stołach.

Akceptowanie przez społeczeństwo takiego stanu rzeczy bardzo niepokoi Joyce D’Silvę - byłą dyrektorkę Compassion in World Farming i Ambassador Emeritus naszej fundacji. Praca w roli nauczycielki religii zainspirowała ją, by dowiedzieć się jak wygląda relacja między człowiekiem a zwierzętami w różnych wiarach. Jeśli uczą one empatii i troski wobec zwierząt, to czemu nie stosujemy ich w praktyce?

Odpowiedź na to pytanie była dla niej zaskoczeniem.

Wyjątkowa perspektywa

Dobrostan zwierząt w religiach świata: Nauczanie i praktyka (oryginalny tytuł: Animal Welfare in World Religion: Teaching and Practice) to przystępna książka, która zajmuje się teoriami i praktykami największych religii świata w kontekście dobrostanu zwierząt. To rzadko spotykana perspektywa, dzięki czemu można uznać książkę za unikatową w swojej dziedzinie.

Książka skupia się na pięciu głównych religiach: judaizmie, chrześcijaństwie, islamie, buddyzmie i hinduizmie. Autorka porównuje traktowanie zwierząt w każdej z nich na podstawie dawnych i współczesnych praktyk, świętych tekstów, opowieści dotyczących historycznych postaci oraz współczesnych przywódców religijnych. Dzięki tak dogłębnej analizie odkrywa jak ważną rolę pełnią w nich zwierzęta i sposób ich traktowania.

Poza największymi religiami, Joyce przygląda się także szerokiemu spektrum wierzeń i zwyczajów z wszystkich stron świata. W książce możemy znaleźć fascynujące spostrzeżenia na temat relacji człowiek-zwierzę, m.in. w kulturach rdzennych mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Australii, u wyznawców dżinizmu, sikhizmu czy rastafarianizmu.

"Byłam pozytywnie zaskoczona i zainspirowana przez podejście największych religii do relacji człowieka ze zwierzętami, jednak to jak są one ignorowane przez przywódców religijnych i wyznawców jest odrażające. Mam nadzieję, że moja książka uzmysłowi jak ważną kwestią jest dobrostan zwierząt zarówno im, jak i wszystkim ludziom pragnącym żyć etycznie". - opowiada Joyce D'Silva.

Kilka słów o autorce

Joyce D'Silva portret popiersie

Joyce D’Silva posiada tytuł magistra z Trinity College w Dublinie oraz dwa doktoraty honoris causa z uniwersytetów w Winchester i Keele. Joyce pracowała jako nauczycielka w Indiach, po czym objęła rolę dyrektorki d.s. edukacji religijnej w szkole w Anglii. Swoją pracę w Compassion in World Farming rozpoczęła w roku 1985, przez 14 lat pełniła rolę dyrektorki fundacji. Odegrała kluczową rolę w doprowadzeniu do zakazu stosowania kojców dla loch w Wielkiej Brytanii w latach 90. oraz wpisania zapisu uznającego zdolność odczuwania przez zwierzęta do Traktatów Unii Europejskiej.

Joyce otrzymała nagrodę RSPCA (Królewskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt) za “ważne zasługi w dziedzinie dobrostanu zwierząt”. Występowała przed rządami Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii oraz przed Komisją Europejską i ONZ poruszając tematy takie jak GMO, klonowanie zwierząt hodowlanych, redukcja spożycia mięsa i rolnictwo regeneratywne. Razem z prof. Johnem Websterem współredagowała książkę The Meat Crisis: Developing more sustainable and ethical production and consumption, Earthscan, 2017 (Kryzys mięsny: Rozwój bardziej zrównoważonej i etycznej produkcji i konsumpcji).

Joyce D'Silva głaszcząca krowę w oborze
© Richard Dunwoody

Pozytywny odbiór książki

Analiza D’Silvy pokazuje, że miłość do wszystkich żyjących istot leży u podstaw wszystkich wiar. Jej książka namawia nas do zdjęcia klapek z oczu i aktywnego działania.

Christiana Figueres, Sekretarz Generalna UNFCC (2012-2016)

Książka jest pięknym zbiorem religijnych przekonań dotyczących istot czujących.

Prof. Nanditha Krisha, Dyrektorka Instytutu Badań Indologicznych C.P.R w Chennai

Treść książki płynie prosto z serca i przemawia do sumienia ludzkości. Namawia nas do posłuchania zasady znajdującej się u podstaw religii – zasady troski i współczucia. Przekonuje nas do stosowania jej w stosunku do naszych kompanów podróży przez życie - zwierząt.

Ven Bhikkhu Bodhi, Przewodniczący organizacji Buddhist Global Relief

Książka przywołuje treści dotyczące zwierząt przekazywane przez różne religie na świecie jednocześnie przybliżając czytelnikom postaci słynnych świętych i myślicieli, dzięki czemu może pełnić funkcję świetnego źródła wiedzy zarówno dla badaczy jak i aktywistów.

Prof. Mark Berkson, Dyrektor Wydziału Religioznawstwa na Uniwersytecie w Hamline

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).