Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 01.06.2023

1 czerwca w Warszawie nasza organizacja była gospodarzem pierwszego Forum Bezklatkowego (Cage Free Forum 2023) poświęconego polskim kurom nioskom.

Jesteśmy w tyle

Według danych za 2022 r. (Komisja Europejska) w Polsce prawie 72% kur niosek nadal przebywa w klatkach, czyli znacznie więcej niż średnia europejska wynosząca 45%.

Forum miało na celu umożliwienie dyskusji, zaadresowanie barier i stymulację polskiego sektora jaj do płynniejszego i szybszego przejścia na systemy bezklatkowe, które zapewniają kurom lepsze warunki dobrostanowe.

Uczestnicy rozmów

Wydarzenie zgromadziło 40 delegatów z wiodących firm branży spożywczej w Polsce, w tym sieci supermarketów i producentów jaj, m.in. Carrefour Polska, Lidl Polska, Schiever, Grupa Żabka, Grupa Mousquieters (Intermarche), Grupa Eurocash, Aktiw, Polskie Fermy, Fermy Drobiu Mizgier, Suflidowo , Jaj-pol Stanowice, Verbeek Polska i kilka innych.

Prezentacja na temat dobrostanu kur z widownią

Wśród prelegentów oklaskiwaliśmy m.in.: Aktiw (producenta systemów alternatywnych, właściciela marki Kotlina Natury z Sudetów), Credit Agricole Bank Polska, który podzielił się analizą rynkową i perspektywami w ramach przejścia na chów bezklatkowy, Vencomatic Group (producenta systemów bezklatkowych z Holandii) i firmę Kipster z Holandii, której właściciel przedstawił nam swój rewolucyjny model hodowli oparty na wysokim dobrostanie i jednocześnie z neutralnymi emisjami CO2.

Punkty widzenia

Dzięki tak różnorodnym mówcom byliśmy w stanie przyjrzeć się tematowi z kilku różnych punktów widzenia: nie tylko z punktu widzenia dobrostanu zwierząt, ale także z finansowego/rynkowego, z perspektywy modelu biznesowego, z punktu widzenia środowiska i producenta.

Carrefour Polska nagrodzony

Wręczenie nagrody Good Egg reprezentantom Carrefour Polska na forum

Po serii prezentacji odbył się panel dyskusyjny na temat systemów chowu w przyszłości, a wydarzenie zakończyło się uroczystym momentem: nasza fundacja przekazała Carrefour Polska pierwszą w Polsce nagrodę Good Egg Award!

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).