Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 21.03.2023

Trwają konsultacje społeczne w sprawie senackiej ustawy, dzięki której polskie dzieci w szkołach i przedszkolach będą raz w tygodniu otrzymywać w pełni roślinne posiłki. Zachęcamy do wzięcia udziału w konsultacjach, by pomóc dzieciom, planecie oraz zwierzętom.

Ustawa, która pomoże wszystkim

Projekt ustawy zobowiązuje szkoły i przedszkola do oferowania dzieciom roślinnych posiłków raz w tygodniu. Taka zmiana przyniosłaby wiele dobrego: zdrowszą i bardziej ekologiczną dietę dla naszych dzieci oraz mniej cierpienia dla zwierząt na fermach.

Projekt tej ustawy powstał dzięki staraniom Rodziców dla Klimatu, Green REV Institute oraz koalicji Future Food 4 Climate.

Weź udział w konsultacjach

Formularz konsultacji nie jest skomplikowany, a wypełnienie go zajmuje najwyżej kilka minut. Aby wziąć udział w konsultacjach należy:

 1. wejść na stronę konsultacji senackich,
 2. wpisać swoje dane: imię, nazwisko i adres email,
 3. wybrać odpowiednią ustawę: Konsultacje w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3... (912),
 4. wpisać tytuł oraz treść uwag,
 5. wyrazić odpowiednią zgodę i kliknąć „Wyślij” na dole formularza.

Senat oczekuje na opinie do piątku 24 marca.

Co warto przekazać Senatowi

Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi, co warto wpisać w poszczególnych polach formularza.

Propozycje tematu

 • Zdrowsze, roślinne posiłki dla dzieci
 • W imieniu dzieci: czas na lepszą, roślinną dietę
 • Jestem za roślinnymi posiłkami w szkołach i przedszkolach

Propozycje treści:

 • W imieniu polskich dzieci, wzywam Senat RP do uchwalenia ustawy, która zapewni dzieciom roślinne posiłki przynajmniej raz w tygodniu. To najlepszy wybór, zarówno dla zdrowia naszych dzieci, jak i dla środowiska, klimatu oraz zwierząt hodowlanych. Raport FAO z 2020 r. porównuje obecne wzorce żywieniowe z czterema zdrowymi dietami, z których każda wiąże się z mniejszym spożyciem mięsa: dietą fleksitariańską, peskatariańską, wegetariańską i wegańską. Stwierdza się w nim: „Przy obecnych wzorcach konsumpcji żywności, ponad trzy czwarte emisji gazów cieplarnianych związanych z dietą (77%) wiąże się z żywnością pochodzenia zwierzęcego spożywaną na całym świecie”. Dodano, że w 2030 r. przyjęcie „któregokolwiek z czterech wspomnianych zdrowych wzorców żywieniowych na całym świecie zmniejszyłoby przewidywane emisje GHG związane z dietą o 41-74%”.
 • Pragnę wyrazić aprobatę dla projektu ustawy zakładającego wprowadzenie raz w tygodniu roślinnych posiłków dla dzieci w szkołach i przedszkolach. To ruch w dobrym kierunku, dzięki któremu publiczne pieniądze będą w mniejszym stopniu fundować niezdrową dietę, cierpienie zwierząt na fermach oraz niszczenie ekosystemu. Przejście na dietę opartą w większym stopniu na produktach roślinnych przyniosłoby również znaczne korzyści zdrowotne. Światowe Forum Ekonomiczne stwierdza: „Zmniejszenie konsumpcji mięsa byłoby korzystne dla natury i klimatu. W coraz większej liczbie krajów byłoby to korzystne również dla ludzi, ponieważ nadmierne spożycie mięsa może prowadzić do gorszych wyników zdrowotnych”. Także w raporcie FAO stwierdzono, że zmiana obecnej diety na którąkolwiek z czterech alternatywnych zdrowych diet, które zawierają mniej mięsa i nabiału, zmniejszyłaby globalne koszty zdrowotne związane z dietą do 2030 r. aż o oszałamiające 95%.
 • Wnoszę o uchwalenie ustawy, która zobowiąże szkoły i przedszkola do jednego dnia roślinnej diety w tygodniu. Nasze dzieci zasługują na zdrowe i pełnowartościowe jedzenie w publicznych placówkach, a zwierzęta hodowlane na zmniejszenie ich eksploatacji. Podstawą odpornego systemu żywnościowego jest zrównoważona i zdrowa dieta. Żaden system produkcji rolnej nie może zakładać, że będzie korzystny dla klimatu, jeśli ma wykarmić świat dietą tak szaloną z punktu widzenia klimatu.

Propozycja załącznika:

Możesz dołączyć nasz naukowy raport o tym, jak ważne dla zdrowia ludzi i planety jest zmniejszenie ilości spożywanego mięsa (oraz nabiału). Znajdziesz w nim zacytowane wyżej informacje, a także dużo więcej danych.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).