Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 16.03.2023

Wspólnie z Eurogroup for Animals, koalicją, której jesteśmy częścią, ujawniliśmy plany uruchomienia pierwszej na świecie komercyjnej fermy ośmiornic w porcie Las Palmas na Gran Canarii w Hiszpanii, gdzie rocznie hodowanych ma być około miliona zwierząt. Ferma ma produkować około 3000 ton ośmiornic.

Dlatego wspólnie wzywamy do odrzucenia planów uruchomienia pierwszej na świecie komercyjnej fermy ośmiornic po ujawnieniu okrucieństwa wobec zwierząt oraz poważnych konsekwencji dla środowiska, które powodowałaby taka hodowla.

Wzywamy również UE, aby nie wykorzystywała publicznych pieniędzy do wspierania hodowli ośmiornic ani żadnych innych nowych ferm przemysłowych ze względu na znaczące dowody, że ta forma produkcji żywności przyczynia się do pogłębienia kryzysu klimatycznego oraz zniszczenia środowiska.

Okrucieństwo nie do pomyślenia

Odkryte plany uruchomienia fermy ośmiornic potwierdzają nasze poważne obawy dotyczące traktowania ośmiornic w takich hodowlach oraz dramatycznych skutków dla środowiska.

Ujawniają, że na fermie mają być stosowane okrutne metody zabijania poprzez zanurzenie w mieszance lodu i wody. Ośmiornice mają być zamknięte w małych, jałowych i przepełnionych zbiornikach oraz karmione w sposób prowadzący do nadmiernej eksploatacji dzikich ryb.

Te i inne obawy zostały podniesione w raporcie „Uncovering the horrific reality of octopus farming” („Odkrywanie przerażających realiów hodowli ośmiornic”).

Przepis na katastrofę

W ostatnich dziesięcioleciach spożywanie ośmiornic staje się bardziej popularne, szczególnie w Hiszpanii. W rezultacie liczba dzikich ośmiornic maleje. W 2015 roku liczba ośmiornic złowionych na całym świecie osiągnęła najwyższy poziom 400 000 ton – to 10 razy więcej niż w 1950 roku.

W 2021 roku opublikowaliśmy raport „Przemysłowa hodowla ośmiornic – Przepis na katastrofę”, w którym przedstawiliśmy dowody na okrucieństwo, które powodowałaby hodowla tych wyjątkowych zwierząt, oraz wskazaliśmy na spustoszenie, jakie spowodowałaby w naszych oceanach. Według raportu, eksperymentalne próby hodowli ośmiornic pokazują, że śmiertelność wyniosłaby około 20%, co oznacza, że 1 na 5 ośmiornic nie przeżyłaby cyklu produkcji.

Trzeba zakończyć to teraz

Dr Elena Lara, biolożka morska i kierowniczka ds. badań morskich naszej fundacji oraz autorka raportu, powiedziała:

Wzywamy władze Wysp Kanaryjskich do odrzucenia planów uruchomienia fermy ośmiornic Nueva Pescanova. Spowoduje ona zbędne cierpienie tych inteligentnych, czujących i fascynujących stworzeń, których naturalnym zachowaniem jest badanie środowiska i wchodzenie z nim w interakcję.
Ich mięsożerna dieta wymaga podawania ogromnych ilości białka zwierzęcego, co przyczyni się do przełowienia – a nasze zasoby rybne są już i tak zagrożone. Powinniśmy skończyć z hodowlą przemysłową, a nie dążyć do trzymania nowych gatunków na podwodnych fermach przemysłowych

– wezwała Elena Lara.

To naprawdę przygnębiające, że w XXI wieku człowiek chce jeszcze powiększać hodowle zwierząt zamiast je eliminować. Zastanawiam się, gdzie – i czy w ogóle - jest granica, po przekroczeniu której ludzkość kolektywnie powie „dość” w tym temacie. Hodowle ośmiornic to po prostu przepis na kolejną katastrofę, a już w tej chwili zmagamy się ze środowiskowymi konsekwencjami przemysłowych i nadmiernie rozwiniętych hodowli ssaków, ptaków i ryb.

– komentuje Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej fundacji.

Jeśli plany hodowli ośmiornic w Las Palmas na Gran Canarii zostaną zatwierdzone, powstanie pierwsza na świecie przemysłowa ferma ośmiornic. Próby założenia podobnej hodowli trwają też w innych częściach świata, takich jak Meksyk i Japonia.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).