Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 17.03.2023

Nasza zaktualizowana mapa Europy jasno pokazuje, że podczas gdy niektóre kraje poczyniły znaczące postępy w odejściu od hodowli klatkowej, Polska wciąż ma daleką drogę do całkowitej eliminacji klatek. Potwierdza to, że ogólnounijny zakaz hodowli klatkowej jest niezbędny, by poprawić dobrostan zwierząt.

Ranking „Europa bez klatek 2023”

Mapa Europy przedstawiająca postęp krajów w odchodzeniu od klatek

Aktualizacja rankingu objęła 27 państw członkowskich UE oraz Wielką Brytanię. Kraje zostały uporządkowane według odsetku zwierząt, które są hodowane w klatkach. W Polsce odsetek 76% jest niepotrzebnie trzymanych w klatkach przez całe życie lub jego część, często w przerażających warunkach. To równowartość łamiącej serce liczby 40 313 486 zwierząt.

 

Postęp kraju:

  100% zwierząt hodowanych bez klatek
  80-99% zwierząt hodowanych bez klatek
  40-79% zwierząt hodowanych bez klatek
  Mniej niż 40% zwierząt hodowanych bez klatek

Przed nami długa droga

Odsetek zwierząt hodowlanych trzymanych w klatkach w państwach Unii Europejskiej jest bardzo zróżnicowany. Najwyższy jest na Malcie (99%), następnie w Hiszpanii (87%) i Portugalii (81%). We Francji 66% zwierząt hodowlanych jest trzymanych w klatkach, a w Niemczech – 13%.

Nawet w krajach o najniższym odsetku zwierząt w hodowli klatkowej – takich jak Austria (3%) i Luksemburg (2%) – liczbę zwierząt trzymanych w klatkach szacuje się na setki tysięcy.

Właśnie z tego powodu w Compassion wzywamy do realnego zakończenia cierpienia zwierząt hodowlanych – i teraz jest na to idealny moment. Po zobowiązaniu się do wprowadzenia zakazu klatek w 2021 r., Komisja Europejska dokonuje przeglądu wszystkich przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt. Jest to historyczna okazja dla UE, aby zakończyć hodowlę przemysłową i dostosować nasze przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt tak, aby odpowiadały naszej wiedzy naukowej oraz żądaniom obywateli i obywatelek UE.

Nadszedł czas na zmianę

W całej UE około 300 milionów zwierząt hodowlanych jest trzymanych w klatkach, w niektórych przypadkach od urodzenia do uboju, często w jałowych i ciasnych warunkach, z niewielką przestrzenią do poruszania się lub wyrażania swoich naturalnych zachowań. Wiele z nich doznaje niepotrzebnych i bolesnych okaleczeń, jak chociażby kury, którym w bolesnym zabiegu przycina się dzioby.

Nadszedł czas, aby nasze przepisy odzwierciedlały to, co pokazują dowody naukowe, czego chcą obywatele i obywatelki UE oraz na co zasługują zwierzęta – na rolnictwo, które działa w zgodzie z naturą, a nie przeciwko niej. Dlatego pilnie potrzebujemy, by minister rolnictwa Henryk Kowalczyk jasno opowiedział się po stronie zakazu hodowli klatkowej oraz innych zmian, które ochronią zwierzęta przed zupełnie zbędnym cierpieniem

– komentuje wyniki rankingu Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej fundacji.

Napisz do ministra

Pomóż zapewnić zwierzętom przyszłość poza klatkami. Napisz email do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, by poparł Koniec Epoki Klatkowej oraz zakaz innych okrutnych praktyk hodowlanych aktualnie dopuszczonych przez prawo.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).