Ikona wyszukiwania

Obyśmy żyli w NIEciekawych czasach

News Section Icon Opublikowane 23.12.2022

Widziałam ostatnio taki mem, na którym rok 2022 i 2023 podają sobie ręce na przywitanie, a w tle spogląda na nich w szoku człowiek wciąż przypominający sobie pandemiczny rok 2020, który jak zdawałoby się, był przecież przed chwilą… Tymczasem bieżący 2022 to przede wszystkim rok bezprecedensowych globalnych wyzwań, w którym świat potrzebował współczucia, nadziei i… światła.

Nie sposób pominąć wydarzenia, które zmieniło nasze myślenie o świecie i kazało ponowić pytania o podstawowe wartości, cele i sens, choć wojny toczą się przecież od dawna w różnych zakątkach świata. Tragiczny wybuch wojny w Ukrainie spowodował, że cały mój zespół zajął się pomocą naszemu ukraińskiemu pracownikowi i jego społeczności, ale także wielu anonimowym osobom uciekającym do Polski. Jako fundacja wsparliśmy także schroniska i azyle w Ukrainie, a wszystko to staraliśmy się łączyć z codzienną pracą w fundacji.

Czasami niektórzy ludzie próbują umniejszać pracę aktywistów takich jak my, z organizacji zajmujących się zwierzętami hodowlanymi, i radzą nam żebyśmy pomagali ludziom. Tymczasem ja nigdy wcześniej tak wyraźnie - jak podczas tej bezsensownej wojny - nie widziałam, że bycie dobrym i odważnym człowiekiem nie wyklucza jednego czy drugiego. Pomagając zwierzętom nigdy nie przestaliśmy pomagać ludziom.

Na początku tego artykułu napisałam, że w tym roku potrzebowaliśmy światła. A czym są wielkie zwycięstwa w walce z cierpieniem zwierząt hodowlanych, nowe zapisy prawne, wspólnie nagłośnione śledztwa, wprowadzane zakazy dotyczące okrutnych praktyk hodowlanych i setki tysięcy zebranych podpisów i wysłanych emaili w obronie zwierząt, jeśli nie światłem dającym nadzieję? Po raz kolejny pokazaliście, że indywidualne współczucie i decyzje przekładają się na realną zmianę świata dla zwierząt takich jak ciekawskie świnie, długorzęse cielaki, rodzinne krowy i fascynujące kury.

Wzruszałam się, gdy czytałam niektóre z Waszych wiadomości na social mediach czy emaile i gdy patrzyłam na efekty Waszego hojnego wsparcia – na wielkie billboardy ze zdjęciami cierpiących zwierząt w centrum Warszawy. Gdy słuchałam pochwał europosłów na temat zaangażowania Polaków i Polek w konsultacje unijne i gdy wstrząśnięci dziennikarze nagłaśniali temat naszego śledztwa pokazującego cierpienie świń-matek w klatkach. Gdy głosowaliście na nasz kampanijny film o okrutnym traktowaniu zwierząt podczas transportów i gdy odbierałam za niego nagrodę publiczności i przez kilka minut dzięki temu mogłam mówić z dużej sceny o smutnym losie krów, cieląt, jagniąt. To Wasze zaangażowanie sprawiło, że każdy sukces, o którym czytacie na naszych kanałach jest dowodem, że los zwierząt jest w dobrych rękach: WASZYCH. Dlatego proszę, nie przestawajcie walczyć o zwierzęta hodowlane!

Jest takie znane powiedzenie: „Obyś żył w ciekawych czasach!”. Ale tak naprawdę jest to klątwa. Ostatnie lata nie były łatwe i wszyscy jesteśmy już trochę zmęczeni. Dlatego dziękując Wam mocno za ten wspólnie spędzony rok i w oczekiwaniu na kolejny, myślę sobie: „Obyśmy żyli w NIEciekawych czasach”. I tego Wam wszystkim życzę.

Wszystkie dobrego!

Małgorzata Szadkowska

Małgosia z psem-reniferem o dźwięcznym imieniu Sushi
Na zdjęciu Małgosia z psem-reniferem o dźwięcznym imieniu Sushi, archiwum prywatne
Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).