Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 16.11.2022

Podczas naszego sobotniego wystąpienia na COP27 w Egipcie ogłosiliśmy start nowej kampanii END.IT, która ma raz na zawsze zakończyć hodowlę przemysłową zwierząt i opublikowaliśmy wyniki międzynarodowego badania opinii publicznej, które zleciliśmy w pięciu regionach świata, żeby poznać opinię obywateli i obywatelek na temat hodowli przemysłowej.

O badaniu: 13 krajów, 4 pytania

Badanie zostało przeprowadzane w październiku tego roku, objęło w sumie ponad 14 500 dorosłych obywateli i obywatelek z 13 krajów: były to kraje europejskie, w tym Polska, a także Ameryka Płd., Ameryka Płn., Afryka, Azja oraz rejon Australii i Oceanii.

Zapytaliśmy o to czy przemysłowa hodowla zwierząt stawia zyski ponad:

  • dobrostanem zwierząt,
  • zdrowiem osób spożywających produkty zwierzęce,
  • klimatem i środowiskiem

oraz czy przed badaniem dane osoby wiedziały, że sektor hodowlany w skali globalnej wytwarza więcej gazów cieplarnianych niż wszystkie samoloty, pociągi i samochody razem wzięte.

Wyniki: Polacy powyżej światowej średniej

Z badania wynika, że Polki i Polacy zgadzają się i są świadomi: hodowla przemysłowa zwierząt stawia zyski ponad środowisko, ochronę klimatu i dobrostan zwierząt. Co więcej: wyniki sondażu w Polsce są powyżej średniej światowej! W 3 pytaniach na 4, które zadaliśmy, Polacy i Polki za każdym razem znaleźli się wśród czołowych 5 krajów najbardziej świadomych negatywnego wpływu hodowli przemysłowej zwierząt.

Wyniki sondażu na grafice

Badanie wykazało, że dorośli Polacy i Polki uważają, że hodowla przemysłowa stawia zyski ponad dobrostan zwierząt (aż 72%) oraz ponad zdrowie ludzi jedzących produkty pochodzenia zwierzęcego (65%). Dowiedzieliśmy się także, że 65% dorosłych Polek i Polaków uważa, że hodowla przemysłowa zwierząt stawia zyski ponad troskę o klimat i środowisko. Średnia światowa dla tych pytań to kolejno 69%, 62% i 63%.

Sondaż ujawnił także, że jedynie 43% Polek i Polaków (przy średniej światowej 51%) zdaje sobie sprawę, że sektor hodowlany w skali globalnej wytwarza więcej gazów cieplarnianych niż wszystkie samoloty, pociągi i samochody razem wzięte. Tu niestety wyniki z Polski były zbliżone do niskiej świadomości Holendrów (gdzie był najniższy wynik spośród wszystkich badanych krajów), Czechów i Brazylijczyków.

Nasz nowy sondaż pokazuje dwie rzeczy: po pierwsze to, że polskiej opinii publicznej nie przekonuje branżowa propaganda, że to hodowla przemysłowa jest konieczna, by wyżywić świat. Duże firmy mięsne wspierają wysoce dochodowy system bez uwzględniania wpływu, jaki mają na klimat, zdrowie i dobrostan zwierząt. A Polacy i Polki są już tych wpływów świadomi i chcą dokonywać lepszych wyborów i aktywnie domagają się zmian na korzyść zwierząt, swojego zdrowia i klimatu

– mówi Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej fundacji i ekspertka Koalicji Klimatycznej.

Druga rzecz, którą pokazał nasz sondaż to też informacja na temat tego jak wiele osób w Polsce wciąż nie zdaje sobie sprawy z wpływu emisji sektora hodowlanego na klimat - w porównaniu z konkretnym sektorem transportowym. Ograniczenie nadmiernego spożycia mięsa, w tym kurczaków i ryb, a więc przejście na dietę zrównoważoną środowiskowo – bardziej roślinną i po prostu zdrowszą – może stanowić nawet 20% tzw. środków łagodzących zmiany klimatyczne

– podsumowała Małgorzata Szadkowska.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).