Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 05.10.2022

Z wielką dumą ogłaszamy, że w listopadzie połączymy siły z ponad 20 organizacjami i jako jedna z sześciu głównych organizacji członkowskich – z ProVeg International, Food Tank, FOUR PAWS, IPES-Food i A Well-Food World – wspólnie zorganizujemy własny pawilon na COP27 w Egipcie! Będzie on poświęcony podkreśleniu pilnej potrzeby transformacji systemu żywnościowego.

Rola żywności w zmianach klimatu nigdy nie była tak ważna, a nasz Pawilon Food4Climate jest jednym z pierwszych pawilonów poświęconych wyłącznie zmianom systemu żywnościowego. Bez naprawy sposobu w jaki produkujemy naszą żywność nie będzie po prostu możliwe rozwiązanie problemu rosnącej katastrofy klimatycznej.

Światowy liderzy znowu gromadzą się, aby walczyć z zmianami klimatu

Od 6 do 18 listopada delegaci z blisko 200 państw członkowskich ONZ będą uczestniczyć w COP27 w egipskim Szarm el-Szejk, aby uzgodnić plan działania odnośnie zaradzenia kryzysowi klimatycznemu. Wraz z naszymi partnerami będziemy prowadzić codzienne prelekcje i prezentacje w naszym pawilonie na temat roli, jaką żywność odgrywa w zmianach klimatu. Musimy nieustannie podkreślać potrzebę zmiany sposobu, w jaki produkujemy, konsumujemy, ale i niestety marnujemy naszą żywność – wszystko to, aby zapobiec dalszej katastrofie klimatycznej.

Zmiana sposobu produkcji żywności kluczowa do osiągnięcia celów klimatycznych

ONZ wyznaczyła światowym przywódcom ambitne cele klimatyczne – w tym Porozumienie Paryskie, które zobowiązuje członków międzynarodowej społeczności do dążenia do osiągnięcia celu 1,5°C jako maksymalnego wzrostu temperatury na świecie.

Nauka pokazuje jednak, że te cele klimatyczne nie zostaną osiągnięte bez pilnej zmiany systemu żywnościowego, w tym odejścia od żywności pochodzenia zwierzęcego (przede wszystkim mięso i nabiał), przyjęcia praktyk agroekologicznych oraz ograniczenia strat i marnotrawienia żywności. Globalny system żywnościowy jest obecnie odpowiedzialny za jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych, a żywność pochodzenia zwierzęcego emituje dwa razy więcej CO2 niż żywność pochodzenia roślinnego! Nawet gdyby udało się natychmiast powstrzymać emisje z paliw kopalnych, obecne trendy w globalnych systemach żywienia uniemożliwią osiągnięcie celu 1,5°C.

O naszym wyjątkowym Pawilonie poczytasz TU, a nasz zeszłoroczny naukowy raport dotyczący kryzysu klimatycznego i produkcji żywności znajdziesz TU.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).