Ikona wyszukiwania

Prawo UE nie chroni zwierząt podczas transportu

News Section Icon Opublikowane 07.09.2022

W środę 7 września 2022 r. unijna ekspertyza naukowa potwierdziła, że prawo UE nie chroni zwierząt podczas transportu. Praktyki związane z transportowaniem żywych zwierząt są od lat oprotestowywane przez organizacje zajmujące się dobrostanem zwierząt, w tym przez naszą fundację.

Dowody cierpienia zwierząt

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wydał pięć nowych raportów, w których przedstawił naukowe dowody na cierpienie zwierząt podczas transportu na sprzedaż, tuczenie lub ubój. Opinie naukowe dotyczą owiec i kóz, koni i osłów, bydła i cieląt, świń oraz zwierząt przewożonych w kontenerach, w tym kurczaków, kur niosek, indyków i królików.

Raporty zwracają uwagę na zagrożenia, na które narażone są zwierzęta podczas transportów zgodnych z obowiązującymi przepisami. Urząd apeluje o zwiększenie przestrzeni, obniżenie maksymalnych temperatur i skrócenie czasu podróży. To kluczowe kwestie, które należy zmienić w ramach przeglądu przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt dokonywanego przez Komisję Europejską.

Krowa w transporcie

Zalecenie EFSA wciąż zbyt konserwatywne

Agencja unijna potwierdziła tak naprawdę to, co obywatele i obywatelki UE wiedzieli od zawsze: zwierzęta cierpią podczas transportu, a prawodawstwo UE nie jest dostosowane do tego celu.

Zalecenia agencji są jednak nadal dość konserwatywne. Z jednej strony przyjmują do wiadomości, że po 12 godzinach bez paszy komórki jelitowe kurczaka ulegają rozpadowi, z drugiej agencja nadal zaleca maksymalny 12-godzinny limit długości podróży drobiu. Podobnie w kwestii tak delikatnych zwierząt jak króliki, które mają bardzo wrażliwy i niezwykle szybki układ pokarmowy – muszą jeść w sposób ciągły, bo inaczej mogą umrzeć bolesną śmiercią podczas tych transportów.

Zwierzęta w trakcie transportu
Uważamy, że konieczne jest, aby politycy byli bardziej ambitni w swoich propozycjach niż proponowanie minimum wymogów, które de facto oznaczają, że po ich przekroczeniu ciała zwierząt nie funkcjonują już w normalny sposób. Politycy powinni również zająć zdecydowane stanowisko przeciwko eksportowi do krajów trzecich, które nie spełniają naszych standardów ochrony zwierząt w ogóle

– mówi Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska.

Czekamy teraz na wniosek Komisji dotyczący sposobu zrewidowania obecnych przepisów transportowych. Komisja powinna zrozumieć, że obywatele od dekad domagają się zakończenia piekielnych podróży i nie ustaną w tej walce. Czas, żeby Komisja usłyszała głos swoich obywateli i obywatelek.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).