Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 18.07.2022

Nieco ponad miesiąc temu, 14 czerwca podczas Międzynarodowego Dnia Stop Transportowi Żywych Zwierząt, tysiące obrońców zwierząt wezwało swoje rządy do zakończenia tego okrutnego, bezsensownego procederu.

Co zrobiliśmy jako fundacja?

Jako przedstawiciele fundacji wysłaliśmy listy do wszystkich krajów europejskich, wzywając je do włączenia dyskusji na temat transportu żywych zwierząt na spotkaniu ministrów rolnictwa UE (Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa).

Napisaliśmy także oczywiście oddzielny list do polskiego Ministerstwa Rolnictwa, w którym razem z pięcioma największymi organizacjami pro-zwierzęcymi z Polski apelowaliśmy, aby nasz rząd odważnie stanął po stronie zwierząt i postulował o zastąpienie transportu żywych zwierząt handlem mrożonym mięsem i materiałem genetycznym oraz domagał się wprowadzenia unijnego zakazu transportów na międzynarodowym forum podczas spotkań Rady.

Co osiągnęliśmy dzięki wspólnej presji?

  1. Temat transportu trafił w końcu na agendę spotkania ministrów rolnictwa UE! Dzięki tym wszystkim działaniom i waszemu zaangażowaniu, temat transportu żywych zwierząt rzeczywiście pojawił się na agendzie lipcowego spotkania Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH).
  2. Powstał dokument, w którym kraje żądają zmian! Aż 5 krajów przygotowało na to spotkanie wspólne stanowisko – dokument, w którym oficjalnie domagają się wprowadzenia poważnych reform w tym temacie! Dania, Niemcy, Holandia, Szwecja i Belgia chcą skrócenia maksymalnego czasu podróży oraz określenia nowego zakresu temperatur, w którym transport będzie niedozwolony. Chcą także aktualizacji wysokości wewnętrznych i przydziałów przestrzeni dla zwierząt oraz zharmonizowanych szkoleń dla personelu, a także prawnej definicji nieodsadzonych cieląt i jagniąt. Kraje słusznie wzywają też do transportu mięsa i materiału genetycznego i podkreślają, że może to być dużo korzystniejsze de facto niż transport żywych zwierząt. Przede wszystkim jednak wspomniane kraje odważnie powiedziały wprost i na piśmie: aktualne przepisy dotyczące transportu zwierząt są przestarzałe i nie mają już racji bytu!
  3. Większość krajów poparła zmiany! To nie wszystko: obecne na spotkaniu przedstawicielstwa krajowych ministerstw rolnictwa wypowiedziały się na temat proponowanych reform. Większość krajów je poparła, co już jest bardzo dobrym znakiem, a Polska nie zagłosowała przeciwko (jak np. Węgry czy Irlandia) – wyraziła jednak pewne wątpliwości.

Nie byłoby to wszystko możliwe bez was, dlatego bardzo dziękujemy po raz kolejny za to, że włączacie się w nasze kampanie tak aktywnie, a swoim wsparciem finansowym pozwalacie nam prowadzić śledztwa, produkować analityczne i naukowe raporty i upubliczniać w prasie czy na billboardach zdjęcia dokumentujące cierpienie zwierząt.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).