Ikona wyszukiwania

Wielki sukces w Nairobi

News Section Icon Opublikowane 02.03.2022

Piąta sesja Zgromadzenia Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEA 5) była szansą, aby kwestie dobrostanu zwierząt znalazły się w centrum uwagi Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jako Compassion, wraz z innymi organizacjami z całego świata, zabiegaliśmy o uchwalenie na szczycie ważnej rezolucji. Wzywa ona dyrektora wykonawczego Programu Środowiskowego ONZ (UNEP) do przygotowania raportu badającego związek między dobrostanem zwierząt, środowiskiem i zrównoważonym rozwojem.

Miło nam poinformować, że nasza delegacja wraca z Nairobi z dobrymi informacjami. Rezolucja została uchwalona!

Co to oznacza?

Raport UNEP, do którego sporządzenia zobowiązuje organizację rezolucja, dotyczyć ma związków pomiędzy zwierzętami a zmianą klimatyczną oraz innymi kluczowymi problemami współczesnego świata. Pomoże on lepiej zrozumieć zależność między poprawą dobrostanu zwierząt a zwalczaniem czynników powodujących degradację dzikiej przyrody, zmiany klimatu, czy zanieczyszczenia i kolejne pandemie. Poprawa dobrostanu zwierząt jest również niezbędna, aby pomóc UNEP w osiągnięciu Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Na szczycie UNEA 5 przyjęto również kolejną rezolucję w sprawie zrównoważonego zarządzania azotem, która stanowi ważne zwycięstwo w walce z zanieczyszczeniem tym gazem cieplarnianym. Odpady azotowe związane są m.in. z masową hodowlą zwierząt. Jednak sporym rozczarowaniem jest fakt, że cel zmniejszenia o połowę ilości odpadów azotowych na świecie do roku 2030 został ostatecznie zaniechany w trakcie negocjacji.

UNEA5 Resolution On Animal Welfare

Nasz komentarz

- Ta decyzja może zmienić sposób, w jaki wiele osób postrzega dobrostan zwierząt. Raport powinien bowiem wykazać, że poprawa dobrostanu ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia zrównoważonej przyszłości dla zwierząt, ludzi i naszej planety. To jednak dopiero początek. Wnioski z raportu, który przygotuje UNEP, powinny być potem wdrażane przez rządy i decydentów na całym świecie - w tym w Polsce

- komentuje nasza prezeska, Małgorzata Szadkowska.

W sprawie rezolucji nasza fundacja pracowała jako część wielkiego światowego ruchu grup działających na rzecz dobrostanu zwierząt. W ramach działań, wraz z innymi organizacjami wysyłaliśmy listy i przekonywaliśmy ministrów środowiska z całego świata do poparcia rezolucji. Ta strategia okazała się bardzo skuteczna - rezolucja spotkała się z jednogłośnym poparciem, za jej przyjęciem zagłosowały przez aklamację 193 państwa.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).