Ikona wyszukiwania

ONZ uchwali ważną rezolucję?

News Section Icon Opublikowane 23.02.2022

Już za kilka dni, 28 lutego, w Nairobi rozpocznie się piąta sesja Zgromadzenia Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEA 5). To kolejna szansa, aby kwestie dobrostanu zwierząt znalazły się w centrum uwagi świata.   

Połączyliśmy siły z innymi grupami oraz organizacjami działającymi na rzecz zwierząt i utworzyliśmy szeroką światową koalicję, która ma skłonić uczestników UNEA 5 do przyjęcia ważnej dla losów zwierząt i środowiska naturalnego rezolucji. Rezolucja ta wzywa dyrektora wykonawczego Programu Środowiskowego ONZ (UNEP) do przygotowania raportu, badającego związek między dobrostanem zwierząt, środowiskiem i zrównoważonym rozwojem.

Kluczowe znaczenie rezolucji

To rezolucja o kluczowym znaczeniu, ponieważ raport UNEP pomoże lepiej zrozumieć związek między poprawą dobrostanu zwierząt a zwalczaniem czynników powodujących degradację dzikiej przyrody, zmiany klimatu, czy zanieczyszczenia i kolejne pandemie.  Poprawa dobrostanu zwierząt jest również niezbędna, aby pomóc UNEP w osiągnięciu Celów Zrównoważonego Rozwoju.

W rezolucji wezwano także państwa członkowskie do ochrony zwierząt i ich siedlisk oraz do spełniania odpowiednich standardów w zakresie dobrostanu zwierząt. Obejmuje to powstrzymanie utraty różnorodności biologicznej, odbudowę ekosystemów. Wzywa się także do ograniczenia zmian klimatu oraz działań ograniczających ryzyko wystąpienia nowych chorób zakaźnych, które mogą przechodzić ze zwierząt na ludzi. Co ważne, rezolucja wzywa do przejścia na bardziej zrównoważone systemy żywnościowe, co według wiedzy naukowej będzie oznaczać ograniczenie globalnej konsumpcji mięsa.

Nasza fundacja wraz wieloma innymi organizacjami na całym świecie wysyła listy do swoich ministerstw środowiska z prośbą o poparcie rezolucji. Powstanie również strona internetowa, na której znajdzie się lista państw członkowskich ją popierających.

Nasz komentarz

- Poprawa dobrostanu zwierząt jest niezbędna do zapewnienia zrównoważonej przyszłości zwierzętom, ludziom i całej planecie. Dlatego nalegamy, aby polskie ministerstwo środowiska poparło tę rezolucję. To potencjalny przełom, który jasno pokaże, że dobrostan zwierząt odgrywa kluczową rolę w walce z kryzysem ekologicznym, z którym się zmagamy

– komentuje prezeska Compassion Polska, Małgorzata Szadkowska.

Aby rezolucja została przyjęta, potrzeba 97 głosów. Rezolucji przewodzi Ghana, a wstępnie poparło ją pięć innych państw członkowskich: Senegal, Burkina Faso, Etiopia, Demokratyczna Republika Konga i Sudan Południowy. W ostatnim czasie dołączył do nich także Pakistan.

Więcej informacji na temat rezolucji znaleźć można na stronie www.awresolution.org

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).