Ikona wyszukiwania

Nadal możemy zmienić unijne prawo!

News Section Icon Opublikowane 11.01.2022

Pamiętacie, jak pod koniec listopada zachęcaliśmy do wzięcia udziału w unijnych konsultacjach i zmiany unijnego prawa tak, by było ono lepsze dla zwierząt? Dzięki Waszemu zaangażowaniu Komisja UE dostała wtedy kilkaset Waszych opinii!

piglet on straw

To nadal aktualne, choć czasu jest coraz mniej! Wzięcie udziału w konsultacjach zajmie nie więcej niż 10 minut, a na Waszej pomocy mogą skorzystać miliony zwierząt w Polsce i Unii Europejskiej! Nie zwlekajcie - macie czas tylko do 21 stycznia!

Komisja Europejska pyta Was o naszą kampanię Koniec Epoki Klatkowej: macie wyjątkową możliwość wybrania konkretnego terminu odejścia od hodowli klatkowej!

Zerknijcie na krótki graficzny przewodnik, który naszykowaliśmy dla Was jako pomoc.

Co zrobić - krok po kroku

  1. Wejdź na stronę konsultacji, a następnie zjedź niżej i kliknij żółty przycisk z napisem WYPEŁNIJ KWESTIONARIUSZ.
  2. Musisz się teraz zalogować.
    • Jeśli wybierzesz logowanie przez Facebooka, Twittera lub konto Google (Gmail), system przekieruje Cię do logowania na tych platformach. Wpisz tam swoje dane, których używasz do zalogowania się na tych serwisach.
    • Jeśli chcesz zalogować się przez swojego emaila, wybierz „Create an account” i postępuj zgodnie z instrukcjami.
  3. Po zalogowaniu zobaczysz ekran ładowania i przekierowywania. Poczekaj, aż znajdziesz się na stronie z nagłówkiem „Przegląd prawodawstwa UE w zakresie dobrostanu zwierząt (PL)”. To strona konsultacji.
  4. Podaj podstawowe informacje i wypełnij kwestionariusz. Prosimy o zaznaczenie tych samych pól, co my, aby nasz przekaz do Komisji stał się naprawdę głośny i wyraźny!
  5. Po zaznaczeniu właściwych pól i odpowiedzi własnej na pytanie 14, kliknij po prostu wyślij kwestionariusz.

Gotowe! :-)

 

Pytanie 1

 

COMP KONS 1 Kopia

Pytanie 2

COMP KONS 2 Kopia

Pytanie 3

COMP KONS 3 Kopia

Pytanie 4

COMP KONS 4 Kopia
COMP KONS 4CD Kopia

Pytanie 5

COMP KONS 5 Kopia

Pytanie 6

COMP KONS 6 Kopia

Pytanie 7

COMP KONS 7 Kopia

Pytanie 8

COMP KONS 8 Kopia

Uwaga: nie zaznaczaj norek, jenotów i lisów! Nie chcemy, aby Komisja Europejska proponowała nowe przepisy dotyczące zwierząt futerkowych, gdyż będzie to utrudniać postępy, które już obserwuje się w wielu państwach członkowskich UE, które wprowadziły stopniowe zakazy hodowli zwierząt na futra.

Pytanie 9

COMP KONS 9 Kopia

Pytanie 10

COMP KONS 10 Kopia

Pytanie 11

COMP KONS 11 Kopia

Pytanie 12

COMP KONS 12 Kopia

Pytanie 13

COMP KONS 13 Kopia

Pytanie 14

Tu możesz dopisać kilka zdań własnymi słowami. Limit znaków: 4950 (pomimo, że informacja mówi o limicie 5000 znaków, system nie pozwoli przesłać wypełnionego formularza powyżej 4950 znaków!). Pamiętaj, żeby nie używać wulgarnych, obraźliwych czy nienawistnych słów, ponieważ taka opinia zostanie usunięta z serwisu i tym samym stracisz możliwość wpłynięcia na stanowisko Komisji Europejskiej. Prosimy także, aby nie wpisywać komentarzy nie na temat czy nie związanych z proponowanym prawodawstwem, ponieważ – podobnie jak wyżej – taka opinia może zostać uznana za nieistotną i usunięta.

Poniżej nasze sugestie, które kwestie warto poruszyć w tym pytaniu:

Hodowla przemysłowa i dobrostan zwierząt w hodowli przemysłowej. Możesz opisać tu różne aspekty i przypomnieć jak ważne jest jak najszybsze odchodzenie od stosowania klatek w hodowli, zakazanie rutynowych okaleczeń, hodowli selektywnej, stosowanie ras szybkorosnących oraz wprowadzenie prawnej ochrony, a więc przepisów, które uznają ryby hodowlane za zdolne do odczuwania bólu i stresu, podobnie do zwierząt lądowych. Możesz w tym wątku wspomnieć o specyficznej dla Polski kwestii, a więc o okrutnej „tradycji” sprzedaży żywych karpi.

Transport żywych zwierząt. Możesz wspomnieć tu o całkowitym zakaz przewożenia nieodsadzonych zwierząt, całkowitym zakazie przewozu żywych zwierząt do krajów spoza UE, limicie podróży do maksymalnie 4 godziny dla drobiu i królików oraz do 8 godzin dla innych gatunków. Warto napisać tu także o potrzebie wprowadzenia kompleksowych zasad przewozu żywych ryb i zwierząt wodnych.

Ubój. Możesz napisać tu o potrzebie wprowadzenia obowiązkowego ogłuszania wszystkich zwierząt przed ubojem – także ryb oraz o uboju bez konieczności transportu żywych zwierząt do rzeźni oraz o wprowadzeniu obowiązkowego nadzoru we wszystkich rzeźniach.

Hodowla zwierząt futerkowych. Warto podkreślić tu jeszcze raz, że potrzebny jest unijny zakaz takiej hodowli.

Oznakowanie – labelling. Możesz napisać o potrzebie wprowadzenia obowiązkowego oznakowania na wszystkich produktach pochodzenia zwierzęcego (surowych i przetworzonych) na rynku, które jasno pokażą obywatelom i obywatelkom UE jaka metoda hodowli i produkcji została zastosowana w przypadku różnych zwierząt (np. wolny wybieg, metoda klatkowa itd.) i tym samym pokażą skalę od najlepszych do najgorszych pod względem dobrostanu zwierząt.

 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).