Ikona wyszukiwania

Stop parmezanowemu okrucieństwu!

News Section Icon Opublikowane 25.01.2022

Krowy to bardzo radosne zwierzęta. Cieszą się świeżym powietrzem i promieniami słońca na skórze. Lubią też rozległe przestrzenie, a także... siebie nawzajem. Podczas wypasu grupują się często właśnie na podstawie sympatii do poszczególnych krów w stadzie. Krowy, które nie są uwiązane i mają dostęp do wypasu, mogą wyrażać swoje naturalne zachowania i są mniej narażone na kulawiznę czy choroby wymion.

Niestety, opis ten nie dotyczy większości krów, z których mleka produkowany jest słynny ser parmezan. Chociaż ser ten znany jest jako produkt "premium" i przykład włoskiej "doskonałości", to krowy, dzięki którym powstaje, często nie dotkną w swoim życiu nogą trawy. Wiele z nich jest też prawdopodobnie przywiązywanych w oborze łańcuchem, co uniemożliwia im swobodne poruszanie się.

Krowa - śledztwo u producentów parmezanu

Czy możesz sobie wyobrazić, jak smutne musi być przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu i życie, w którym nie zobaczysz choćby źdźbła trawy? Czy wyobrażasz sobie, jak straszne musi być to, że nie możesz się poruszać z powodu uwięzi na szyi?

To musi się zmienić

Weź udział w naszej social mediowej burzy i zażądaj pilnego działania od producentów parmezanu.

Powiedzmy im, że ich krowy nie mogą dłużej czekać - zasługują na życie, które jest warte przeżycia!

Vache laitière du Parmesan

Działaj na social media

Jeśli masz konto na Facebooku, napisz komentarz do ostatniego postu na oficjalnej stronie producentów parmezanu na Facebooku. Może on brzmieć choćby tak, jak ten poniżej, możesz też napisać coś swojego, od serca. 

Uważam za szokujące, że tylko niewielki odsetek Państwa krów ma dostęp do pastwiska i że wiele z nich może być wciąż na uwięzi. Oczekuję od Państwa natychmiastowego i wiążącego zobowiązania do zaprzestania tych praktyk. Producenci parmezanu, #YouCanDoBetter! #NotOnMyPasta

Jeśli jesteś na Instagramie, użyj tego samego tekstu do komentarza pod ostatnim postem na ich oficjalnej stronie na Instagramie, tutaj.

Jeśli jesteś na Twitterze, prosimy o wysłanie tweeta z tagiem oficjalnej strony producentów parmezanu na Twitterze.

Ważne jest, żeby nasz język był stanowczy, ale nie obraźliwy. Nie robimy tego, by kogokolwiek ukarać, ale by przekonać producentów do niezwłocznej poprawy warunków, w których hodowane są zwierzęta.

Wyślij e-mail do producentów parmezanu

Jeśli nie masz konta na Facebooku i Twitterze, lub nie chcesz korzystać z mediów społecznościowych, możesz również wysłać e-mail do producentów parmezanu, by zażądać od nich rzeczywistej poprawy standardów dobrostanu zwierząt. Krowy, z których mleka produkuje się parmezan, nie mogą już dłużej czekać!

Czego żądamy

Niedopuszczalne jest, aby parmezan był sprzedawany jako produkt "premium", jeśli hodowcy nadal ignorują najbardziej podstawowe potrzeby zwierząt, takie jak możliwość swobodnego poruszania się czy wypasu na pastwisku.

Minęły już prawie cztery lata od naszego śledztwa. To najwyższy czas na zdecydowane działanie.

Wzywamy producentów parmezanu do:  

  • publicznego zobowiązania się do zakończenia trzymania krów w okrutnym i przestarzałym systemie uwięziowym
  • wprowadzenia planu działania, który stopniowo zagwarantowałby co najmniej 120 dni wypasu w roku dla wszystkich krów hodowanych dla produkcji tego sera

Do tej pory do producentów parmezanu zostało wysłanych ponad 90 000 maili w tej sprawie. Nie możemy przestać wywierać na nich presji. Tylko razem możemy zmienić los parmezańskich krów!

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).