Ikona wyszukiwania

Jaguary i walka z hodowlą przemysłową

News Section Icon Opublikowane 29.11.2021

Zapraszamy do lektury tekstu Philipa Lymbery, prezesa międzynarodowego Compassion in World Farming. Philip napisał go z okazji Światowego Dnia Jaguara, który świętowany jest 29 listopada każdego roku.

Mariua, Karai And Porã, Stepping Out Into Gran Iberá Park. Image By Tompkins Conservation.

Jaguary i walka z hodowlą przemysłową

Świat obchodzi dziś Międzynarodowy Dzień Jaguara. W walce o uratowanie tego kultowego gatunku pojawiają się zarówno dobre, jak i złe wieści.

Wspaniałe są wiadomości o powrocie jaguarów na tereny podmokłe w północno-wschodniej Argentynie w ramach ekscytującego projektu przywracania przyrody do stanu pierwotnego.

Po 70 latach nieobecności jaguarów na tym obszarze, w ramach programu reintrodukcji, do nowo utworzonego parku Gran Iberá o powierzchni 700 000 hektarów (1,75 miliona akrów) wypuszczono jaguarzą matkę Mariua i jej dwa młode urodzone w niewoli, Karai i Porã.

Projekty przywracania przyrody do stanu pierwotnego oferują ogromne możliwości, jak skomentowała Doreen Robinson, szefowa Działu Bioróżnorodności i Ziemi w Programie Środowiskowym Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP), kiedy wypuszczono jaguary: „Ponowne, ostrożne wprowadzenie na dany teren dzikich drapieżników, takich jak jaguary, może pomóc w odbudowie ekosystemu. Bez tych gatunków cierpi bioróżnorodność, a funkcje, jakie spełnia natura – od łagodzenia chorób i ochrony gleby po regulację systemów wodnych – mogą się załamać.

Rolnictwo przemysłowe

Historycznie rzecz biorąc, jaguary można było znaleźć od Wielkiego Kanionu w USA przez Amazonię aż do Argentyny. Obecnie ich zasięg jest znacznie bardziej ograniczony. Połowa pozostałej na świecie populacji jaguara żyje w Brazylii, kraju znajdującym się na pierwszej linii frontu w ostrym starciu między działalnością wielonarodowego przemysłu rolniczego, lokalnymi interesami gospodarczymi i wysiłkami na rzecz ratowania zagrożonej przyrody, w tym jaguara.

Brazylia to gigant rolnictwa. Jest największym eksporterem mięsa drobiowego i wołowiny oraz drugim po USA producentem soi. Jest światowym liderem w eksporcie soi, której większość przeznaczona jest do koryt intensywnie hodowanej trzody chlewnej, kurcząt i bydła.

Ten sukces gospodarczy ma wysoką cenę w postaci wylesiania, niszczenia naturalnych siedlisk, a także cierpienia ludzi i zwierząt.

jaguar for blog.jpg

Sytuacja jaguara jest szczególnie niepokojąca, ponieważ niedawne badanie ujawniło, że między sierpniem 2016 r. a grudniem 2019 r. w brazylijskiej Amazonii 1422 jaguarów zostało zabitych lub przesiedlonych z powodu wylesiania.

To nie przypadek, że straty jaguarów były najwyższe w Pará i Mato Grosso; oba stany doświadczyły ogromnej ekspansji rolnej, napędzanej produkcją soi dla światowych farm przemysłowych.

Nowe wylesianie

Zastąpienie pastwisk i lasów w Mato Grosso uprawami soi zepchnęło stada bydła głębiej w lasy Pará, powodując nowe wylesianie. Naukowcy opisali ten destrukcyjny proces zależności między bydłem a soją jako „kaskadę użytkowania ziemi”. Sam byłem tego świadkiem w Brazylii.

Przelot nad Mato Grosso pozwolił mi lepiej zrozumieć ogromny wpływ wylesiania w tej części świata. Widziałem granicę lasu i niezwykłą skalę dominacji soi. Było to jedno z najbardziej otwierających oczy doświadczeń w moim życiu.

Nic nie przygotowało mnie na niespotykaną skalę przejęcia Amazonii przez przemysł paszowy. Zastanawiam się, ile osób, jedząc swoje tanie nuggetsy z kurczaka i kotlety wieprzowe, pamięta o tym, że te produkty trafiają na ich talerze poprzez wycinkę drzew i utratę kultowych gatunków zwierząt?

Zastanawiając się nad skalą zmian w krajobrazie, które widziałem w Brazylii, przypomniałem sobie coś, co napisał były główny doradca ds. naukowych z World Wildlife Fund USA, Eric Dinerstein:

Niewielu biologów terenowych zadaje sobie trud sprawdzania dziennej ceny soi czy oleju palmowego. Jest to przeoczenie, ponieważ wartość rynkowa tych towarów – wraz z wołowiną, kukurydzą, cukrem i kawą – może w nadchodzących dziesięcioleciach mocniej zaważyć na przyszłości rzadkich gatunków niż jakikolwiek inny czynnik powodujący utratę siedlisk. Obecnie konwersja i niszczenie lasów deszczowych przez uprzemysłowione rolnictwo w najcenniejszych ekosystemach świata nie są nigdzie bardziej widoczne niż w Azji Południowo-Wschodniej i Brazylii

Czas ucieka

Międzynarodowy Dzień Jaguara zwraca uwagę na potrzebę ochrony jaguarów i ich siedlisk w ramach szerszych wysiłków na rzecz osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju (SDG) ONZ. Jednak czas ucieka. W roku 2020 wylesianie amazońskiego lasu deszczowego w Brazylii osiągnęło najwyższy poziom od ponad dziesięciolecia.

Musimy pociągnąć rządy do odpowiedzialności i upewnić się, że wypełniają swoją najnowszą Deklarację w sprawie użytkowania lasów i gruntów, uzgodnioną podczas ostatniego szczytu COP26 w Glasgow, w celu ochrony lasów i przyśpieszenia ich odbudowy.

Biorąc pod uwagę, że systemy żywnościowe są odpowiedzialne za utratę nawet 80 procent bioróżnorodności i generują jedną trzecią wszystkich emisji gazów cieplarnianych, jasne jest, że aby osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju, spełnić cele porozumienia paryskiego w zakresie zmian klimatu i uratować cenną przyrodę, musimy dokonać transformacji systemów żywnościowych.

Do dzieła

W świecie produkującym rocznie na żywność ponad 80 miliardów zwierząt lądowych, w większości hodowanych na farmach przemysłowych, transformacja systemu żywnościowego oznacza całościowe przejście na produkcję korzystną dla dobrostanu zwierząt, przyjazną naturze, przy znacznie mniejszej liczbie zwierząt gospodarskich i powszechnym stosowaniu diet na bazie roślinnej.

W międzyczasie wszyscy możemy mieć wpływ na jedzenie, które zdecydujemy się umieścić na naszych talerzach: wybierając więcej produktów roślinnych, mniej mięsa i upewniając się, że wszelkie mięso, które jemy, pochodzi ze źródeł o wysokim poziomie dobrostanu i przyjaznych dla przyrody, takich jak zwierzęta pastwiskowe, żyjące na wolnych wybiegach lub hodowane ekologicznie.

Podpisz naszą petycję, i wezwij najbardziej wpływowe organizacje na świecie, w tym Bank Światowy, Światową Organizację Zdrowia, Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) i Światową Organizację Zdrowia Zwierząt do zastąpienia rolnictwa przemysłowego takim sposobem produkcji naszej żywności, który szanuje zwierzęta, dba o naszą planetę i zmniejsza ryzyko pandemii.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).