Ikona wyszukiwania

Sukces! Parlament przeciwko hodowli przemysłowej

News Section Icon Opublikowane 20.10.2021

Untitled Design

Wczorajsze głosowanie Parlamentu Europejskiego w sprawie strategii "Od pola do stołu", w którym PE wsparł sprawiedliwy, zdrowy i przyjazny dla środowiska system żywnościowy, toruje drogę dla wyższych standardów dobrostanu zwierząt i odejścia od okrutnej praktyki hodowli przemysłowej. Jako fundacja z dużym zadowoleniem przyjmujemy wynik wtorkowego głosowania: wysyła ono Komisji Europejskiej i państwom członkowskim UE wyraźny sygnał do zmiany.

Sprawozdanie

Przyjęty przez PE tekst sprawozdania, będący odpowiedzią na opublikowaną przez Komisję Europejską strategię "Od pola do stołu", podkreśla że zwierzęta trzymane w ścisłym zamknięciu, w systemach intensywnej produkcji, są bardziej podatne na infekcje, które mogą być przenoszone na ludzi. Każdego roku ponad 300 milionów zwierząt hodowlanych w Europie spędza całe swoje życie lub jego większą część w klatkach. Jest to przyczyną ogromnego cierpienia i sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób. Odejście od takich praktyk hodowlanych może przyczynić się do promowania wyższych standardów zdrowia i dobrostanu zwierząt, a jednocześnie znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii.

Wyniki F2F

W sprawozdaniu mowa jest o wzmocnieniu zasad zrównoważonego rozwoju na każdym etapie łańcucha dostaw żywności, od rolników po konsumentów. Nalega się w nim na zdrowszą żywność, ograniczenie spożycia mięsa i informowanie konsumentów poprzez adekwatne oznaczanie produktów. Opowiada się za ograniczeniem stosowania pestycydów i ochroną zapylaczy oraz zwiększeniem powierzchni upraw ekologicznych do 2030 roku. Sprawozdanie kładzie również duży nacisk na dobrostan zwierząt, wzywając do rewizji obecnego prawodawstwa UE w oparciu o konsensus naukowy oraz do ostatecznego położenia kresu stosowaniu klatek w hodowli zwierząt w UE.

Debata plenarna

Podczas debaty plenarnej, która odbyła się 18 października w Strasburgu, silny lobbing ze strony przemysłu rolno-spożywczego odbijał się echem w wystąpieniach niektórych eurodeputowanych. Nie miały one jednak dostatecznej siły, by wpłynąć na ostateczny rezultat głosowania. Współsprawozdawczyni, posłanka Anja Hazekamp, słusznie stwierdziła, że nie możemy być bezczynni, ponieważ nasz obecny system żywnościowy jest w stanie kryzysu. Zwróciła uwagę, że inwestowanie w transformację żywnościową, która zachęca do stosowania opartych na roślinach diet, może oszczędzić zwierzętom cierpienia zadawanego im za zamkniętymi drzwiami przemysłowych ferm. Komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides wezwała europosłów do wsparcia strategii "Od pola do stołu" i podkreśliła jej inkluzywność, zapewniając zgromadzonych, że wszyscy skorzystają z jej założeń.

20211018 EP 120472B ARO EG 002 RESIZED L
- Parlament Europejski jasno dziś potwierdził, że widzi poważne ryzyko związane z przemysłową hodowlą zwierząt i wezwał do szybszego odejścia od takiego intensywnego rolnictwa. To może być punktem zwrotnym dla Unii Europejskiej, a Komisja Europejska i rządy państw członkowskich muszą szybko zareagować na ten jednoznaczny komunikat. To również apel i wskazówka dla polskiego rządu i polskiego ministra rolnictwa. Zachęcam po raz kolejny polityków i polityczki do spotkania i poważnej dyskusji na ten temat. Utrzymywanie statusu quo w tej materii poprzez powtarzanie błędów przeszłości i utożsamianie polskiej normalności z jedzeniem kotletów z pewnością nie popchną do przodu zmiany, której oczekują polscy obywatele i obywatelki. Zróbmy wszystko, żeby Polska jak najszybciej znalazła się na wyznaczonej przez PE drodze do stworzenia zdrowszego, bardziej zrównoważonego i przyjaznego zwierzętom systemu żywnościowego

- komentuje decyzję PE nasza prezeska, Małgorzata Szadkowska.

Komisja Europejska zaproponuje teraz legislację, poprzez którą wdrożona zostanie strategia „Od pola do stołu”. Nasza fundacja jest gotowa do dalszej współpracy ze społeczeństwem obywatelskim oraz polskimi i europejskimi decydentami, aby doprowadzić do niezbędnej reformy naszego systemu żywnościowego.

Untitled Design (1) (1)
Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).