Ikona wyszukiwania

Eurodeputowani chcą promocji diety bogatej w rośliny

News Section Icon Opublikowane 10.09.2021

A Rosy Future Ahead For Plant Rich Diets (1)

Dwie znaczące komisje Parlamentu Europejskiego wezwały dziś Komisję Europejską do promocji zdrowej diety bogatej w rośliny, jako części zrównoważonej strategii żywnościowej UE. Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności oraz Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęły wspólne stanowisko w sprawie polityki żywnościowej Komisji Europejskiej, strategii UE "Od pola do stołu", wzywając do zmiany na rzecz "sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego dla środowiska systemu żywnościowego".

Obie komisje podkreśliły, że konieczna jest "zmiana wzorców konsumpcji w całej populacji", taka jak "zwiększone spożycie [...] żywności pochodzenia roślinnego", zwracając uwagę na potrzebę rozwiązania problemu "nadmiernej konsumpcji mięsa" i innych niezdrowych produktów - z korzyścią dla naszego zdrowia, środowiska i dobrostanu zwierząt.

Co dalej? Do czego jeszcze wzywają komisje?

Dzisiejszy raport dwóch komisji zostanie poddany pod głosowanie przy pełnym składzie Parlamentu Europejskiego jeszcze w tym roku. Wzywa się w nim również Komisję do przedstawienia przepisów dotyczących stopniowego wycofywania stosowania klatek dla zwierząt hodowlanych. Jest to zgodne z wezwaniem zawartym w naszej Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej "Koniec Epoki Klatkowej", a także z wcześniejszą rezolucją Parlamentu Europejskiego oraz przełomową deklaracją Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Face Of Sow In Barren Pen With Piglets Behind China

przeRYBAne

W raporcie komisji podkreślono również potrzebę wprowadzenia wyższych standardów dobrostanowych dla ryb. Wzywa się w nim Komisję i państwa członkowskie do poprawy dobrostanu ryb, w szczególności poprzez wspieranie lepszych "metod połowu, wyładunku, transportu i uboju ryb oraz bezkręgowców morskich".

Image19

Nasz komentarz

Niezmiernie cieszy nas, że wpływowe komisje Parlamentu Europejskiego zauważają potrzebę zmiany naszego systemu żywnościowego i poprawy dobrostanu zwierząt hodowlanych. Jako Compassion mamy nadzieję, że Unia Europejska będzie wyznaczać sobie w tych tematach jeszcze ambitniejsze cele i będziemy o to walczyć na wszelkich możliwych polach.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).