Ikona wyszukiwania

Raport IPCC – nasz komentarz 

News Section Icon Opublikowane 09.08.2021

 

Cows In A Field Istock Small

Czytając szósty raport Międzynarodowego Panelu Zmian Klimatycznych (IPCC), nie mamy złudzeń. Jeżeli chcemy uniknąć klimatycznej katastrofy, musimy ograniczyć konsumpcję mięsa, nabiału oraz innych produktów odzwierzęcych. 

Przypominamy: apelujemy o to od lat. Naszym zdaniem, potrzebna jest nam redukcja w produkcji i konsumpcji mięsa i produktów odzwierzęcych o 50%: 

  • do 2035 roku w krajach wysokokonsumujących 
  • do 2050 w pozostałych krajach 

Jakie są najważniejsze wnioski raportu? 

To, co opublikował wczoraj IPCC, to tak naprawdę pierwsza z trzech części najnowszego, szóstego z kolei wielkiego raportu IPCC o globalnym ociepleniu. Dotyczy ona fizyki globalnego ocieplenia. Kolejne dwa rozdziały dotyczyć będą wpływu zmian klimatu na ludzkość i przyrodę (część II) oraz możliwym ich ograniczeniu oraz adaptacji do nich (część III). Dwie pozostałe części ukażą się w 2022 r. 

Jakie są zatem najważniejsze wnioski z pierwszej części raportu? 

  • Naukowcy nie mają już żadnej wątpliwości (w poprzednim raporcie mówiło się jeszcze o 95% prawdopodobieństwie), że obecne zmiany klimatu są antropogeniczne (spowodowane przez człowieka). 
  • Jeśli znacząco nie zredukujemy emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych, pod koniec XXI w. globalne ocieplenie przekroczy 1,5-2 st. C. W najgorszych scenariuszach może sięgnąć ono nawet 4 st. C. 
  • Już najniższy prognozowany wzrost temperatury (1,5 st. C) oznacza wzmożone fale gorąca i możliwe zwiększenie liczby powodzi błyskawicznych. Przy wzroście temperatury o 2 st. C, mowa jest już o „ekstremalnych upałach”, które osiągać będą krytyczne progi tolerancji dla rolnictwa i zdrowia. 
  • Do końca XXI w. poziom oceanów podniesie się (w porównaniu z poziomem z lat 1995-2014) o 0,28-1,01 m. W najgorszym scenariuszu nie można jednak wykluczyć wzrostu nawet o 2 m. 
  • Za jeden z kluczowych gazów cieplarnianych odpowiedzialny za zmiany klimatu raport uznaje – oprócz dwutlenku węgla – metan. Jego stężenie w atmosferze jest wyższe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 800 000 lat, a przyczyną tego jest działalność człowieka. 
  • Wzrost emisji metanu jest napędzany przede wszystkim przez emisje z sektorów paliw kopalnych i rolnictwa (z dominacją emisji związanych ze zwierzętami hodowlanymi) – twierdzą autorzy raportu. 

Co ważne, ustalenia raportu zostały zatwierdzone przez 195 krajów należących do ONZ – w tym przez Polskę. Mogą być więc podstawą do dalszych działań przeciwko zmianom klimatu zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i krajowym. 

Nasz komentarz 

- Opublikowany dziś raport IPCC pokazuje, że  jeśli mamy zapobiec katastrofie klimatycznej, niezbędne są natychmiastowe i zarazem dalekosiężne działania. Autorzy raportu jednoznacznie stwierdzają, że w walce z kryzysem klimatycznym niezbędna jest znacząca, szybka i trwała redukcja emisji metanu. 
Metan produkowany jest przez przeżuwacze - bydło i owce - dlatego konieczna jest szybka redukcja globalnej konsumpcji wołowiny, jagnięciny, mleka i produktów mlecznych. W szczególności musimy położyć kres trzymaniu bydła w halach hodowlanych, gdzie nie tylko emituje ono metan, ale jest też karmione zbożem i soją. Ten aspekt ma duże znaczenie, ponieważ stosowanie nawozów do uprawy roślin przeznaczonych na paszę dla zwierząt jest kolejną z ważnych przyczyn emisji metanu. Ponadto musimy zatrzymać proces wylesiania w Amazonii, gdzie produkuje się duże ilości soi. Jest ona potem przeznaczana przede wszystkim do karmienia zwierząt, takich jak świnie i kurczaki, na farmach przemysłowych na całym świecie

- komentuje nasza prezeska, Małgorzata Szadkowska 

- Krótko mówiąc, musimy znacznie ograniczyć spożycie mięsa i nabiału, przy czym większość mięsa i mleka musi pochodzić od bydła hodowanego na pastwiskach, gdzie można sekwestrować znaczne ilości węgla. Pomoże to zrównoważyć znaczne emisje metanu

- podsumowuje 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).