Ikona wyszukiwania

Polska zdominowała unijne konsultacje

News Section Icon Opublikowane 25.08.2021

Cow with calf in field of grass

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o ważnych konsultacjach Komisji Europejskiej. KE wzywała w nich do zgłaszania opinii dotyczących unijnego prawa związanego z dobrostanem zwierząt. Aktualnie wciąż dopuszcza ono wiele okrutnych praktyk powodujących cierpienie zwierząt, tak jak choćby trzymanie ich w klatkach, transport żywych zwierząt czy okaleczanie prosiąt, kurcząt i cieląt.

Apelowaliśmy też, by wziąć udział w konsultacjach i przedstawić swoje zdanie na temat legislacji związanej z dobrostanem zwierząt Komisji Europejskiej. Efekty tego apelu przerosły nasze najśmielsze oczekiwania!

Ponad połowa opinii w konsultacjach pochodzi z Polski

O konsultacjach informowaliśmy na stronie, w naszym newsletterze oraz kontach Compassion na Facebooku oraz Twitterze. Zachęcaliśmy, by wezwać KE:

  • Do zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt.
  • Do zakazu okaleczania zwierząt hodowlanych.
  • Do zakazu transportu zwierząt na dalekie dystanse.
  • Do zakazu eksportu żywych zwierząt poza UE.
  • Do odejścia od intensywnej, masowej hodowli zwierząt.

I właśnie do naszych postulatów wzywała znacząca większość z ponad 545 opinii, jakie napłynęły do Komisji Europejskiej z naszego kraju. Biorąc pod uwagę, że opinii ogółem było 983, oznacza to, że obywatele i obywatelki Polski zdominowali unijne konsultacje, co najlepiej widać na grafice poniżej:

Opiniewgkraju
Opiniewgkategorii

W opiniach, które prześledziliśmy, dominowała szczera troska i chęć zapewnienia zwierzętom jak najlepszych warunków do życia. Cytujemy poniżej kilka z nich:

Miarą człowieczeństwa jest to, jak traktujemy zwierzęta. Bądźmy ludźmi, a nie potworami. 
Proszę pomyśleć jak długo wytrzymalibyście w klatce? Dzień, dwa? Miesiąc? Wydaje mi się, że nie wytrzymalibyście godziny. To okrutny, nieludzki proceder. Te zwierzęta też chcą cieszyć się życiem. To istoty nawiązujące relacje. Też chcą pobiegać po łące. Nie wszystko przeliczajmy na pieniądze. Dajmy żyć innym stworzeniom. Dosyć tego okrucieństwa w cywilizowanej Europie!
Zwierzęta to piękne, czujące istoty, za które my, ludzie, jesteśmy odpowiedzialni. (…) Najwyższy czas zakończyć okrucieństwo człowieka w stosunku do zwierząt, które odbywa się w majestacie prawa. 
XXI wiek to czas bardzo głębokich przemian. Zmienia się świadomość i wrażliwość ludzi. Dotychczasowe normy zaczynają się jawić jako niedopuszczalne- tak jest też w wypadku hodowli zwierząt. Czas ograniczyć hodowlę zwierząt na mięso- jest to nie tylko barbarzyńskie, ale i szkodliwe dla planety i nas samych. Przemysłowe hodowle, gdzie czujące zwierzęta, które mają takie samo prawo do życia wolnego o cierpienia jak my, powinny zostać wygaszone, a transport żywych zwierząt, który jest dla nich prawdziwym koszmarem, zakazany.

Opinia Compassion

(…) aktualne przepisy dotyczące hodowli zwierząt jak i promocji produktów pochodzących z rolnictwa, takie jak dyrektywa 98/58/WE lub polityka dotycząca promocji unijnych produktów rolnych, powinny zostać natychmiast zrewidowane i poprawione tak, aby promować lepsze, bardziej zrównoważone i odpowiedzialne rolnictwo, które będzie dobre dla środowiska, ludzi i zwierząt

- pisaliśmy w naszej opinii

Pełną treść opinii Compassion, w której piszemy, jakie konkretne zmiany w unijnej legislacji są potrzebne, możecie przeczytać tutaj.

Liczymy, że te konsultacje, w których po raz kolejny znacząca większość wypowiadających się obywateli i obywatelek UE wsparła zmiany na rzecz zwierząt, pomoże Komisji Europejskiej w podjęciu właściwej decyzji. Prawa unijne dotyczące dobrostanu zwierząt są przestarzałe i niezgodne ze stanem obecnej wiedzy naukowej. Komisjo, to już najwyższy czas na zmianę!

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).