Ikona wyszukiwania

Bez natury jesteśmy niczym

News Section Icon Opublikowane 22.05.2021

Zapraszamy do lektury tekstu Philipa Lymbery, prezesa międzynarodowego Compassion in World Farming. Philip napisał ten tekst z okazji Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej.

*

 

Bluebells, Sussex

 

 

„Studiuj naturę, kochaj naturę, bądź blisko natury. Natura nigdy cię nie zawiedzie”

- Frank Lloyd Wright

Jako zapalony przyrodnik i obserwator ptaków, spędzam dużo wolnego czasu, zwiedzając wiejskie tereny Wielkiej Brytanii i ciesząc się bogactwem i różnorodnością, które ma do zaoferowania matka natura. Uwielbiam patrzeć, jak każdy gatunek spełnia swoją własną ważną i wyjątkową rolę w ekosystemie – pszczoły i motyle zapylają rośliny uprawne i dzikie kwiaty, polne ptaki przyczyniają się do rozsiewania nasion, a borsuki i lisy pomagają rolnikom, polując na gryzonie.

Jednak od ostatnich kilku dziesięcioleci wiele gatunków dzikich zwierząt po cichu znika z naszych terenów wiejskich, co w dużej mierze jest konsekwencją przemysłowej hodowli zwierząt. Wraz z intensyfikacją rolnictwa liczba ptaków, które niegdyś powszechnie występowały na terenach uprawnych, spadła do najniższego poziomu w historii, brakuje pszczół do prawidłowego zapylania upraw, zaś zwierzęta hodowlane zostały przeniesione z pastwisk do ogromnych budynków.

Im bardziej uprzemysłowione staje się rolnictwo, tym bardziej popychamy naturę do granic jej możliwości, zwiększając zużycie chemikaliów i nadużywając cennych zasobów naturalnych, takich jak woda.Różnorodność biologiczna – czyli różnorodność gatunków roślin i zwierząt żyjących w naszym środowisku – stanowi fundament zdrowej planety i zdrowej populacji. Jednak każdego roku tysiące gatunków wymierają, a jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest intensyfikacja rolnictwa.

Barn Owl Credit Philip J Lymbery
Sowa płomykówka - fot. Philip Lymbery

Faktem jest, że w ciągu ostatnich 50 lat – od czasu powszechnego wprowadzenia hodowli przemysłowej – całkowita liczba dzikich ssaków, gadów, ryb, płazów i ptaków na całym świecie spadła o 50 procent.

Dzisiaj, 22 maja, świętujemy Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej – poświęcony podnoszeniu świadomości i wiedzy na temat tragedii, jaką jest utrata bioróżnorodności. Na całym świecie osoby prywatne, grupy i organizacje wezmą udział w wydarzeniach online, aby rzucić światło na tę ważną i pilną kwestię.

Hodowla a bioróżnorodność

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z niechlubnej roli, jaką rolnictwo przemysłowe odgrywa w utracie bioróżnorodności. Na całym świecie zwierzęta hodowlane są zabierane z terenów, na których pasą się naturalnie, i zamykane na farmach przemysłowych, gdzie trzeba zapewniać im żywność.

Światowe zapotrzebowanie na soję oraz zboża przeznaczane na paszę dla zwierząt hodowlanych, kształtuje krajobrazy na całym świecie. Weźmy na przykład Argentynę, gdzie aż 65% wszystkich gruntów uprawnych to obecnie pola soi – w większości przeznaczonej na eksport do Europy. Może się to wydawać niewiarygodne, ale szacuje się, że co roku niszczonych jest tam 200 000 akrów lasów, aby zrobić miejsce pod kolejne uprawy soi. Tymczasem Komisja Europejska przyznaje, że niemal dwie trzecie zbóż w UE uprawia się na paszę dla zwierząt gospodarskich.  To prawdziwe szaleństwo!

Salmon With No Eye And Skin Damage To Mouth 1429X946© Compassion In World Farming
Łososie ze szkockich hodowli


Podobnie jest z rybami. Niedawny kluczowy raport Compassion in World Farming na temat szkockiej branży hodowli łososia ujawnił cierpienie na skalę przemysłową, ataki pasożytów i szokujące wskaźniki śmiertelności ryb hodowlanych. Wiele chemikaliów uwalnianych do środowiska z tych farm również zagraża bioróżnorodności. Wiadomo, że są toksyczne dla ryb, ptaków i ssaków.

Raport opublikowany w lutym 2021 r. przez think-tank Chatham House we współpracy z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) i Compassion in World Farming wykazał, że środowisko naturalne znajduje się obecnie pod bezprecedensową presją. Jeśli nie podejmiemy działań teraz, stracimy nie tylko wiele z naszych najbardziej znanych dzikich gatunków, jak słonie i orangutany, ale zagrozimy także przyszłości naszej planety.

Nadszedł czas na transformację w naszym systemie żywnościowym

Dlatego musimy skorzystać z tegorocznego szczytu ONZ ds. systemów żywnościowych, aby przybliżyć globalne porozumienie w kwestii zakończenia rolnictwa przemysłowego. Zresetować nasz system żywnościowy. Działać na rzecz rolnictwa regeneracyjnego, które działa w zgodzie z naturą, a nie przeciwko niej. Szczyt został zwołany przez Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa w ramach Dekady Działań na rzecz osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju ONZ (SDG) do roku 2030.

Szczyt odbywa się w idealnym momencie: zarządzanie systemami żywnościowymi w prawdziwie zrównoważony sposób nigdy nie było ważniejsze dla ludzkości, dla dobrostanu zwierząt i dla całego życia na Ziemi.

Dołącz do debaty i upewnij się, że Twój głos nie zginie. Możesz zostać bohaterem systemów żywnościowych lub wziąć udział w organizowanych forach publicznych czy w jednym z globalnych, krajowych lub niezależnych wydarzeń związanych ze szczytem.

Możemy sprawić, że każdy dzień będzie Dniem Różnorodności Biologicznej. Zrobimy to dzięki prostej obietnicy, złożonej poprzez nasze wybory żywieniowe, poprzez decyzję o spożywaniu większej ilości roślin i ograniczeniu mięsa i nabiału, poprzez upewnianie się, że kupowane przez nas produkty odzwierzęce pochodzą nie z hodowli przemysłowych, ale od zwierząt żyjących na pastwiskach, w gospodarstwach ekologicznych i na wolnych wybiegach.  W ten sposób wszyscy możemy dokonać prawdziwej i znaczącej zmiany, która pomoże zregenerować żywotny i piękny system podtrzymujący życie naszej planety.

Dziękuję!

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).