Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 13.11.2020

Aktualizacja: Ustawę podpisał też już prezydent Czech, Miloš Zeman. To koniec procesu legislacyjnego - od 2027 roku w Czechach obowiązywać będzie zakaz hodowli klatkowej kur niosek!

 

Senat Parlamentu Republiki Czeskiej zagłosował za zakazem hodowli klatkowej kur niosek, który miałby obowiązywać od 2027 roku. Dzięki temu z klatek uwolnionych mogłoby zostać ponad 4 500 000 kur! Czekamy jeszcze na podpis prezydenta, ale wszystko wskazuje na to, że poczyniliśmy kolejny krok na naszej drodze do Końca Epoki Klatkowej.

Gratuluję czeskim senatorom i senatorkom pójścia za przykładem Izby Poselskiej i odwagi w zajęciu zdecydowanego stanowiska w obronie zwierząt. Czescy senatorowie potwierdzili w głosowaniu stanowisko zgodne z faktami naukowymi: hodowla klatkowa jest okrutna, przestarzała i nie ma na nią miejsca we współczesnym świecie.

- skomentowała Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej organizacji i członkini komitetu obywatelskiego inicjatywy „Koniec Epoki Klatkowej”.

Zakaz klatek w Czechach jest częścią nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która została przegłosowana przez czeską Izbę Poselską (odpowiednik polskiego sejmu) i senat. Nowelizacja czeka teraz jedynie na podpis prezydenta. Wielu czeskich detalistów zadeklarowało, że pomimo długiego vacatio legis nowelizacji, wycofa ze sprzedaży jajka z hodowli klatkowej już do 2025 roku.

Podobne zakazy obowiązują już m.in. w Austrii, Luksemburgu i Niemczech. Co więcej, Czechy byłyby trzecim z naszych sąsiadów, który odmawia hodowli klatkowej kur niosek w swoim kraju. Słowacja zdecydowała się na ten krok pół roku temu, wyznaczając vacatio legis na dziesięć lat.

Polska, a hodowla klatkowa: Przygotowaliśmy mapę, która pokazuje jak Polska wypada dziś na tle pozostałych krajów unijnych. Wynika z niej, że w naszym kraju w klatkach spędza życie 82% zwierząt hodowlanych.

Bardzo bym chciała, żeby Polska poszła za przykładem Czech i wkrótce dołączyła do państw z wysokimi standardami dobrostanu zwierząt hodowlanych. Metalowa, ciasna klatka nigdy nie będzie mogła dać zwierzętom szansy na pełną realizację ich potrzeb fizycznych czy psychicznych i w związku z tym hodowla klatkowa musi zostać zakazana.

- dodaje Małgorzata Szadkowska.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).