Ikona wyszukiwania

Czechy: czas na zakaz klatek! szansa na zwycięstwo!

News Section Icon Opublikowane 16.09.2020

Dziś Izba Poselska w Czechach zagłosowała za zakazem hodowli klatkowej kur niosek, który miałby obowiązywać od 2027 roku. Zakaz zakończyłby tym samym okrutną hodowlę dla 4 500 000 kur. Czescy posłowie potwierdzili dziś swoje stanowisko zgodne ze faktami naukowymi: hodowla klatkowa jest okrutna, przestarzała i nie ma na nią miejsca we współczesnym świecie.

Gratuluję czeskim posłom i posłankom wsłuchania się w opinie większości obywateli i odwagi w zajęciu zdecydowanego stanowiska w obronie zwierząt. Wynik dzisiejszego głosowania to pierwszy i bardzo ważny krok do wprowadzenia zakazu w życie, teraz druga izba parlamentu musi go również poprzeć. Wygląda na to, że Czechy chcą dołączyć do liderów reformy rolnictwa i hodowli zwierząt w Europie, obok Luksemburga, Austrii czy Niemiec, w których podobny zakaz hodowli klatkowej już został przyjęty i obowiązuje. Co więcej, to byłby nasz trzeci sąsiad, który hodowli klatkowej kur w swoim kraju odmawia. Słowacja zdecydowała się na ten krok pół roku temu, wyznaczając vacatio legis na dziesięć lat. Bardzo bym chciała, żeby Polska wkrótce również dołączyła do państw z wysokimi standardami dobrostanu zwierząt hodowlanych. Metalowa, ciasna klatka nigdy nie będzie mogła dać zwierzętom szansy na pełną realizację ich potrzeb fizycznych czy psychicznych i hodowla klatkowa musi zostać zakazana

skomentowała Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej organizacji i członkini komitetu obywatelskiego inicjatywy „Koniec Epoki Klatkowej”.

Zakaz klatek w Czechach jest częścią nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która nie została jeszcze przegłosowana przez Senat. Nasz czeski oddział poinformował nas, że proponowany zakaz również w Senacie powinien otrzymać poparcie.

Polska, a hodowla klatkowa. Jak wygląda Polska na tle pozostałych krajów unijnych, jeśli chodzi o hodowlę klatkową? Przygotowaliśmy mapę, która to pokazuje: https://www.ciwf.pl/kampanie/koniec-epoki-klatkowej/europa-bez-klatek-jak-blisko-jestesmy/

CZECHY CHCĄ ZAKAZU HODOWLI KLATKOWEJ KUR OD 2027
Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).