Ikona wyszukiwania

W polsce jemy mniej mięsa

News Section Icon Opublikowane 25.08.2020

W tym miesiącu polskie media obiegła informacja podana przez Główny Urząd Statystyczny, że Polki i Polacy jedzą mniej mięsa. W raporcie „Rolnictwo 2019” spadek spożycia mięsa na osobę za rok 2019 w porównaniu z 2018 oszacowano na ponad 2%. To pozytywna zmiana, która pokazuje, że przyszłość naszej planety i wszystkich jej zasobów, tak powiązanych z hodowlą zwierząt, staje się coraz ważniejszą kwestią w polskich domach. Zmiana naszej diety, a w szerszym kontekście – całego systemu żywnościowego – to dziś konieczność.

burger-iStock_4026750Med.jpg

Dane z polskich badań

Szacujemy, że trend spadkowy w spożyciu mięsa utrzyma się także w roku kolejnym i dane za 2020 będą jeszcze bardziej optymistyczne. Pierwsze miesiące tuż po wybuchu pandemii wyraźnie pokazały, że Polacy i Polki zmieniali swoje nawyki żywieniowe, próbując nowych produktów i odchodząc od jedzenia produktów odzwierzęcych oraz gotując więcej w domu. Jak podkreślała Małgorzata Szadkowska w rozmowie z Wysokimi Obcasami, 20% ankietowanych przez instytut badawczy Mintel Polaków i Polek twierdziło, że sytuacja na świecie sprawiła, że postrzegają dziś dietę wegańską jako dużo bardziej atrakcyjną niż wcześniej, a ponad 70%, że składniki roślinne mają zdrowotne korzyści. To jednak nie jedyne badanie społeczne przeprowadzone w tym samym okresie w Polsce. Podobny wynik uzyskano w czerwcowym badaniu Market Research World, przeprowadzonym na zlecenie firmy Upfield: tu 24,5% Polaków i Polek wskazywała, że okres pandemii zachęcił ich do ograniczenia spożycia mięsa, a ponad 31% badanych w tym okresie wybierało roślinne alternatywy mięsa.

Raport Upfield „Nawyki żywieniowe Polaków w czasie izolacji społecznej podczas epidemii koronawirusa” ocenił pandemiczną dietę Polaków jako zdecydowanie zdrowszą: było to mniej mięsa, a więcej warzyw, owoców i nasion. Polacy deklarowali, że chcą utrzymać nowe, dobre nawyki na dłużej po pandemii: z badania wynika, że będą wykorzystywać roślinne zamienniki mięsa (62%), jeść mniej nabiału (60%) i mięsa (55%). To zdecydowanie pozytywne zmiany, które widzimy w nastawieniu konsumentów, jednak w Polsce wciąż jemy za dużo mięsa. Przeciętny Polak lub Polka zjada rocznie 61 kg mięsa, pomimo że Instytut Żywności i Żywienia Człowieka rekomenduje jednoznacznie, by konsumpcja czerwonego mięsa nie przekraczała 26 kg. Mamy tu więc jeszcze dużo do zrobienia.

Calf

To konieczność​: bardziej roślinna dieta i zmiana systemu żywnościowego

Jednak zmiana diety to nie wszystko. Całkowitej przemianie musi ulec także cały system produkcji żywności. Wezwaliśmy więc przedstawicieli polskiego rządu do podjęcia natychmiastowych działań w celu ochrony zdrowia ludzkiego i zdrowia naszej planety poprzez przyjęcie solidnego planu działania i zmianę modelu rolnictwa, który zmniejszy także ryzyko przyszłych pandemii. Chcemy, by polski rząd jak najszybciej podjął wyzwanie i uchronił nas i polskie rolnictwo przed zapaścią – nadprodukcja żywności niskiej jakości musi dziś zostać zmniejszona i zastąpiona produkcją przyjazną dla środowiska i charakteryzującą się wyższym dobrostanem zwierząt. Naszym priorytetem powinna być całkowita likwidacja hodowli przemysłowej na rzecz małych i średnich gospodarstw rolnych. Cieszymy się, że unijny Komisarz ds. Rolnictwa - Janusz Wojciechowski, także widzi niebezpieczeństwa płynące z utrzymania obecnego sposobu hodowli zwierząt i popiera zmianę tego systemu.

Tweet

- Nagle zobaczyliśmy, co się wydarzy jeśli dotknie nas więcej niż jeden kryzys i tak naprawdę to dopiero COVID-19 wyeksponował niebezpieczeństwo płynące z ignorowania potencjalnych kryzysów do momentu, aż ich skutki stają się naprawdę poważne. A przecież inne zagrożenia - zmiana klimatu, oporność na antybiotyki, utrata różnorodności biologicznej, niedobór wody i zanieczyszczenie - właśnie osiągają punkt krytyczny. Nie możemy jednak zapominać, że nasze okrutne traktowanie zwierząt hodowlanych szkodzi naszemu zdrowiu i nadal będzie to robić, chyba że dokonamy fundamentalnych zmian w naszym podejściu do nich. Nasz system produkcji żywności odgrywa w tych kryzysach kluczową rolę i musimy go zmienić. Rozwiązaniem jest m.in. taka zmiana modelu rolnictwa, który zmniejszy liczbę hodowanych zwierząt, a te, które pozostaną w hodowli, będą trzymane w warunkach zapewniających im dużo większy dobrostan. Zmiana ta jednak musi być poparta zmniejszeniem konsumpcji produktów pochodzenia zwierzęcego i zastąpiona pożywną dietą skoncentrowaną na roślinach i białkach roślinnych – Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska.

 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).