Ikona wyszukiwania

Niemcy zakazują kojców indywidualnych w hodowli świń!

News Section Icon Opublikowane 03.07.2020

Bundesratjuly
Protest pod Bundesratem - 2 lipca 2020

W piątek 3 lipca Niemcy przyjęły rozporządzenie wprowadzające zakaz stosowania kojców indywidualnych w hodowli świń.

Koniec kojców indywidualnych - 8 lat adaptacji

Nowe rozporządzenie, które zostanie wprowadzone w życie po ośmioletnim okresie przejściowym i jest wynikiem długich negocjacji, lobbingu i kampanii publicznych prowadzonych przez liczne organizacje zajmujące się dobrostanem zwierząt i ochroną konsumentów – w tym Compassion.

- Przyjęcie rozporządzenia doprowadzi do długo oczekiwanego końca cierpienia macior - powiedziała Maria Geusser, nasza przedstawicielka w Niemczech - Jednak długi okres przejściowy jest niedopuszczalny, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nadal powszechnie stosowany w niemieckich hodowlach rodzaj kojców indywidualnych dla macior w Niemczech jest nielegalny od 1992 r.

Sows Ger
Kojce indywidualne, w których lochy zamykane są po zapłodnieniu, a także tuż przed porodem.

Co z kojcami porodowymi?

Niestety zmiany w przepisach dotyczących kojców porodowych są mniej ambitne. Po niezwykle długim okresie przejściowym wynoszącym 15–17 lat (!) czas, jaki maciora będzie musiała spędzić w kojcach porodowych, zostanie skrócony z 35 dni do pięciu dni.

Trzeba zrobić znacznie więcej!

Niemcy są jednym z największych producentów trzody chlewnej w Europie, mają ponad 1,8 miliona loch - prawie wszystkie są w hodowane w kojcach. To rozporządzenie jest bardzo spóźnione, jednak trzeba przyznać, że Niemcy nie są jedynym krajem, który powoli podejmuje działania w celu zakazania kojców indywidualnych w hodowli świń.

Nowe, korzystniejsze dla zwierząt przepisy dotyczące użytkowania kojców wprowadziły w ostatnich latach niektóre kraje UE, takie jak Holandia, Dania i Austria. Jednak smutna rzeczywistość jest taka, że miliony loch w całej UE wciąż cierpią, zamknięte w kojcach przez dłuższy czas.

Obecnie w Europie tylko w Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii obowiązuje całkowity zakaz używania kojców indywidualnych.

RAZEM walczymy o przyszłość W 100% BEZ KLATEK

W 2018 r. zainicjowaliśmy Europejską Inicjatywę Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej”. Stanęliśmy na czele koalicji 170 europejskich organizacji zajmujących się ochroną środowiska, prawami konsumentów i ochroną zwierząt, by położyć definitywny kres hodowli klatkowej w Europie. Jest to najbardziej udana europejska inicjatywa na rzecz zwierząt hodowlanych w historii Europy. Zebraliśmy ponad 1,5 miliona podpisów osób, które – jak my – nie godzą się na okrucieństwo i żądają zaprzestania stosowania klatek w hodowli zwierząt w UE.

Tak wielkie wsparcie kampanii dowodzi, że przyszłość wolna od klatek to dla obywatelek i obywateli UE priorytet. Tym samym powinna stać się także jednym z głównych priorytetów dla instytucji UE i rządów krajów członkowskich.

Zobacz ranking państw, który przygotowaliśmy i sprawdź, ile jeszcze brakuje nam do Europy w 100% wolnej od klatek.

Działaj z nami, by raz na zawsze położyć kres epoce klatkowej świń w Polsce.

Sowbannerdonate
Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).