Search icon

Francja rozpoczęła referendum w sprawie zwierząt

News Section Icon Opublikowane 02.07.2020

Wyjątkowy dzień dla francuskich zwierząt! Francja ogłosiła dziś pierwsze w historii kraju referendum w sprawie wspólnej inicjatywy dla zwierząt. Wraz z dziennikarzem Hugo Clémentem i innymi organizacjami pozarządowymi oraz politykami, liderami biznesu i znanymi osobami, takimi jak Brigitte Bardot, chcemy zmienić ustawodawstwo dotyczące zwierząt we Francji i dlatego rozpoczęliśmy tę inicjatywę społeczną.

Według francuskiego prawa zwierzęta, także ryby, określane są jako „istoty czujące” i chcemy, żeby były tak rzeczywiście traktowane. Przed nami stoi wyzwanie, aby zmienić prawo na korzyść zwierząt i zakazać tych wszystkich praktyk, które powodują ich cierpienie, ból i odbierają im prawo do godnego życia.

6 postulatów, 1 inicjatywa

Wierzymy, że Francja gotowa na zmiany, poniżej sześć postulatów, które napisaliśmy wspólnie z autorami tej inicjatywy:

  1. zakaz hodowli zwierząt na futra
  2. zakaz polowania z psami oraz inne tzw. „tradycyjne” metody polowań, także stosowanie pułapek na ptaki
  3. zakaz pokazów z udziałem dzikich zwierząt
  4. zakaz hodowli klatkowej zwierząt od 1 stycznia 2025 roku
  5. zakaz wiwisekcji i eksperymentów na zwierzętach jeśli dostępne są alternatywne metody badawcze
  6. zakaz hodowli przemysłowej do 2040 roku (zamknięcie dotychczasowych ferm, a wszystkie nowopowstające będą musiały od tego czasu zagwarantować zwierzętom stały dostęp do wybiegów zewnętrznych)

Głos obywateli i obywatelek ukształtuje przyszłość

Léopoldine Charbonneaux, szefowa naszego francuskiego oddziału, skomentowała tę społeczną inicjatywę i rolę Compassion France w zbieraniu poparcia wśród francuskiego społeczeństwa: “Jestem dumna, że jesteśmy częścią koalicji zawiązanej wokół tego referendum. Wierzę, że naprawdę możemy zakończyć epokę klatkową zwierząt we Francji i być pierwszym krajem w Europie, który wprowadzi całkowity zakaz budowania ferm przemysłowych, które tak bardzo przyczyniają się do zatrucia środowiska i niszczenia ekosystemów. Francuzi chcą dziś innego system hodowli zwierząt – takiego, gdzie nie zadaje im się cierpienia, nie karmi antybiotykami i pozwala wyrażać naturalne potrzeby behawioralne. Każda istota czująca ma prawo do godnego i wolnego od bólu życia. Głosując w referendum możemy to zwierzętom zagwarantować”.

Referendum obejmuje dwa obowiązkowe etapy: najpierw musi zostać zatwierdzone i przedłożone przez co najmniej 185 członków francuskiego parlamentu, następnie musi uzyskać poparcie w postaci 3,7 miliona podpisów francuskich obywateli i obywatelek. To narzędzie demokracji bezpośredniej podobne do Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, którą rozpoczęliśmy na terenie całej Unii Europejskiej (także w Polsce) we wrześniu 2018 roku.