Ikona wyszukiwania

Francja rozpoczęła referendum w sprawie zwierząt

News Section Icon Opublikowane 02.07.2020

Wyjątkowy dzień dla francuskich zwierząt! Francja ogłosiła dziś pierwsze w historii kraju referendum w sprawie wspólnej inicjatywy dla zwierząt. Wraz z dziennikarzem Hugo Clémentem i innymi organizacjami pozarządowymi oraz politykami, liderami biznesu i znanymi osobami, takimi jak Brigitte Bardot, chcemy zmienić ustawodawstwo dotyczące zwierząt we Francji i dlatego rozpoczęliśmy tę inicjatywę społeczną.

Według francuskiego prawa zwierzęta, także ryby, określane są jako „istoty czujące” i chcemy, żeby były tak rzeczywiście traktowane. Przed nami stoi wyzwanie, aby zmienić prawo na korzyść zwierząt i zakazać tych wszystkich praktyk, które powodują ich cierpienie, ból i odbierają im prawo do godnego życia.

6 postulatów, 1 inicjatywa

Wierzymy, że Francja gotowa na zmiany, poniżej sześć postulatów, które napisaliśmy wspólnie z autorami tej inicjatywy:

  1. zakaz hodowli zwierząt na futra
  2. zakaz polowania z psami oraz inne tzw. „tradycyjne” metody polowań, także stosowanie pułapek na ptaki
  3. zakaz pokazów z udziałem dzikich zwierząt
  4. zakaz hodowli klatkowej zwierząt od 1 stycznia 2025 roku
  5. zakaz wiwisekcji i eksperymentów na zwierzętach jeśli dostępne są alternatywne metody badawcze
  6. zakaz hodowli przemysłowej do 2040 roku (zamknięcie dotychczasowych ferm, a wszystkie nowopowstające będą musiały od tego czasu zagwarantować zwierzętom stały dostęp do wybiegów zewnętrznych)

Głos obywateli i obywatelek ukształtuje przyszłość

Léopoldine Charbonneaux, szefowa naszego francuskiego oddziału, skomentowała tę społeczną inicjatywę i rolę Compassion France w zbieraniu poparcia wśród francuskiego społeczeństwa: “Jestem dumna, że jesteśmy częścią koalicji zawiązanej wokół tego referendum. Wierzę, że naprawdę możemy zakończyć epokę klatkową zwierząt we Francji i być pierwszym krajem w Europie, który wprowadzi całkowity zakaz budowania ferm przemysłowych, które tak bardzo przyczyniają się do zatrucia środowiska i niszczenia ekosystemów. Francuzi chcą dziś innego system hodowli zwierząt – takiego, gdzie nie zadaje im się cierpienia, nie karmi antybiotykami i pozwala wyrażać naturalne potrzeby behawioralne. Każda istota czująca ma prawo do godnego i wolnego od bólu życia. Głosując w referendum możemy to zwierzętom zagwarantować”.

Referendum obejmuje dwa obowiązkowe etapy: najpierw musi zostać zatwierdzone i przedłożone przez co najmniej 185 członków francuskiego parlamentu, następnie musi uzyskać poparcie w postaci 3,7 miliona podpisów francuskich obywateli i obywatelek. To narzędzie demokracji bezpośredniej podobne do Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, którą rozpoczęliśmy na terenie całej Unii Europejskiej (także w Polsce) we wrześniu 2018 roku.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).