Search icon

Sukces: powstanie nowa komisja śledcza ds. transportu zwierząt

News Section Icon Opublikowane 19.06.2020

Parlament Europejski zagłosował dziś w sprawie powołania komisji śledczej ds. transportu zwierząt – 605 europosłów i europosłanek zagłosowało „za”, a zaledwie 53 przeciwko. Jesteśmy zachwyceni wynikiem głosowania. Od lat prowadzimy w Polsce kampanię Stop Transportowi Żywych Zwierząt.

„W zeszłą niedzielę organizowaliśmy w Polsce i na świecie światowy dzień protestów przeciwko transportom żywych zwierząt, a dziś wszyscy możemy świętować sukces. Decyzja parlamentu to efekt działań społeczeństwa obywatelskiego i lat protestów, organizacji pozarządowych i instytucji unijnych” skomentowała Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska.

YES (1)

 

Komisja śledcza ds. transportów zwierząt - dlaczego to ważne?

Obecnie państwa członkowskie UE słabo egzekwują prawo unijne, które w założeniu ma chronić miliony zwierząt hodowlanych przewożonych tysiące kilometrów w celu uboju, hodowli lub dalszego tuczu każdego roku. Istnieje szereg problemów, które pojawiają się nieustannie podczas transportu zwierząt, m.in. zbyt duże zagęszczenie i brak ściółki w pojazdach, brak wymaganych postojów i zapewnienia tym samym zwierzętom odpoczynku, brak żywności i wody czy transport w ekstremalnych temperaturach.

Decyzja Parlamentu UE jest następstwem fali działań społeczeństwa obywatelskiego, organizacji pozarządowych i instytucji UE. W najnowszej strategii europejskiej „Od pola do stołu” wyraźnie zostało podkreślone, że Komisja Europejska zamierza dokonać przeglądu przepisów dotyczących transportu zwierząt. W grudniu ubiegłego roku Rada UE w swoim raporcie w sprawie dobrostanu zwierząt mówiła o „wyraźnych niedociągnięciach i niespójnościach” w odniesieniu do wyzwań związanych z transportem na duże odległości.

Problem z transportem zwierząt stał się szczególnie widoczny podczas pandemii, gdy na granicy Polski utworzyły się korki nawet po 65 km. W natychmiastowej reakcji na powstały problem na granicy, przeprowadziliśmy spektakularną akcję skierowaną bezpośrednio do władz europejskich i w odpowiedzi na nasz apel i prośbę o pomoc i wywarcie presji – zostało wysłanych ponad 15 000 listów do Komisji Europejskiej.

Compassion In World Farming Blur

 

Komisja śledcza ds. transportów  - krok milowy w walce o poprawę losu zwierząt hodowlanych

„Wynik dzisiejszego głosowania w Parlamencie nad tym, aby transport zwierząt znalazł się w końcu w centrum uwagi, daje nadzieję. Każdego roku miliony zwierząt hodowlanych są transportowane na duże odległości, często w makabrycznych warunkach, gdzie jest brudno, ciasno, brakuje wody, a zwierzęta depczą siebie nawzajem. Nierzadko zwierzęta martwe są przewożone z tymi wciąż żywymi. Dla wielu z nich to są ostatnie godziny życia, zanim dotrą do rzeźni. Od lat działamy w tym temacie, a w Polsce widzimy te same problemy, o których wielokrotnie informowaliśmy, gdy zbieraliśmy podpisy pod petycjami, które przekazaliśmy także do polskiego ministerstwa rolnictwa i z końcem marca, gdy problem z transportami zwierząt stał się tak widoczny z powodu pandemii. Wcześniej udało nam się zlikwidować dopłaty do wywozu zwierząt poza UE, ale dziś wszyscy możemy świętować nowe zwycięstwo” - komentuje Małgorzata Szadkowska

Istock 000017991500 Medium


14 czerwca 2020 po raz piąty zorganizowaliśmy dzień akcji przeciwko długodystansowym transportom żywych zwierząt – tym razem całkowicie online. Wzięło w nim udział 36 krajów. Przy wsparciu organizacji z całego świata zorganizowaliśmy tzw. twitterową burzę i masowo zaapelowaliśmy do decydentów politycznych, żeby natychmiast wprowadzić zakaz transportu żywych zwierząt i zamienić go na handel mrożonym mięsem.

Całkowity zasięg naszego Twitter-stormu na social mediach to ponad 31 100 000, a wysłanych zostało ponad 103 000 tweetów w 21 językach. W Polsce protest wsparły aktorki: Magdalena Popławska, Paulina Holtz i Maja Ostaszewska.

Wciąż zbieramy podpisy pod proponowanym przez nas zakazem wywozu zwierząt do Turcji, Afryki Północnej i na Bliski Wschód:

Banner Strona Www TRANSPORT