Ikona wyszukiwania

Sukces: powstanie nowa komisja śledcza ds. transportu zwierząt

News Section Icon Opublikowane 19.06.2020

Parlament Europejski zagłosował dziś w sprawie powołania komisji śledczej ds. transportu zwierząt – 605 europosłów i europosłanek zagłosowało „za”, a zaledwie 53 przeciwko. Jesteśmy zachwyceni wynikiem głosowania. Od lat prowadzimy w Polsce kampanię Stop Transportowi Żywych Zwierząt.

„W zeszłą niedzielę organizowaliśmy w Polsce i na świecie światowy dzień protestów przeciwko transportom żywych zwierząt, a dziś wszyscy możemy świętować sukces. Decyzja parlamentu to efekt działań społeczeństwa obywatelskiego i lat protestów, organizacji pozarządowych i instytucji unijnych” skomentowała Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska.

YES (1)

 

Komisja śledcza ds. transportów zwierząt - dlaczego to ważne?

Obecnie państwa członkowskie UE słabo egzekwują prawo unijne, które w założeniu ma chronić miliony zwierząt hodowlanych przewożonych tysiące kilometrów w celu uboju, hodowli lub dalszego tuczu każdego roku. Istnieje szereg problemów, które pojawiają się nieustannie podczas transportu zwierząt, m.in. zbyt duże zagęszczenie i brak ściółki w pojazdach, brak wymaganych postojów i zapewnienia tym samym zwierzętom odpoczynku, brak żywności i wody czy transport w ekstremalnych temperaturach.

Decyzja Parlamentu UE jest następstwem fali działań społeczeństwa obywatelskiego, organizacji pozarządowych i instytucji UE. W najnowszej strategii europejskiej „Od pola do stołu” wyraźnie zostało podkreślone, że Komisja Europejska zamierza dokonać przeglądu przepisów dotyczących transportu zwierząt. W grudniu ubiegłego roku Rada UE w swoim raporcie w sprawie dobrostanu zwierząt mówiła o „wyraźnych niedociągnięciach i niespójnościach” w odniesieniu do wyzwań związanych z transportem na duże odległości.

Problem z transportem zwierząt stał się szczególnie widoczny podczas pandemii, gdy na granicy Polski utworzyły się korki nawet po 65 km. W natychmiastowej reakcji na powstały problem na granicy, przeprowadziliśmy spektakularną akcję skierowaną bezpośrednio do władz europejskich i w odpowiedzi na nasz apel i prośbę o pomoc i wywarcie presji – zostało wysłanych ponad 15 000 listów do Komisji Europejskiej.

Compassion In World Farming Blur

 

Komisja śledcza ds. transportów  - krok milowy w walce o poprawę losu zwierząt hodowlanych

„Wynik dzisiejszego głosowania w Parlamencie nad tym, aby transport zwierząt znalazł się w końcu w centrum uwagi, daje nadzieję. Każdego roku miliony zwierząt hodowlanych są transportowane na duże odległości, często w makabrycznych warunkach, gdzie jest brudno, ciasno, brakuje wody, a zwierzęta depczą siebie nawzajem. Nierzadko zwierzęta martwe są przewożone z tymi wciąż żywymi. Dla wielu z nich to są ostatnie godziny życia, zanim dotrą do rzeźni. Od lat działamy w tym temacie, a w Polsce widzimy te same problemy, o których wielokrotnie informowaliśmy, gdy zbieraliśmy podpisy pod petycjami, które przekazaliśmy także do polskiego ministerstwa rolnictwa i z końcem marca, gdy problem z transportami zwierząt stał się tak widoczny z powodu pandemii. Wcześniej udało nam się zlikwidować dopłaty do wywozu zwierząt poza UE, ale dziś wszyscy możemy świętować nowe zwycięstwo” - komentuje Małgorzata Szadkowska

Istock 000017991500 Medium


14 czerwca 2020 po raz piąty zorganizowaliśmy dzień akcji przeciwko długodystansowym transportom żywych zwierząt – tym razem całkowicie online. Wzięło w nim udział 36 krajów. Przy wsparciu organizacji z całego świata zorganizowaliśmy tzw. twitterową burzę i masowo zaapelowaliśmy do decydentów politycznych, żeby natychmiast wprowadzić zakaz transportu żywych zwierząt i zamienić go na handel mrożonym mięsem.

Całkowity zasięg naszego Twitter-stormu na social mediach to ponad 31 100 000, a wysłanych zostało ponad 103 000 tweetów w 21 językach. W Polsce protest wsparły aktorki: Magdalena Popławska, Paulina Holtz i Maja Ostaszewska.

Wciąż zbieramy podpisy pod proponowanym przez nas zakazem wywozu zwierząt do Turcji, Afryki Północnej i na Bliski Wschód:

Banner Strona Www TRANSPORT
Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).