Ikona wyszukiwania

Jak ryba w wodzie. Czy na pewno?

News Section Icon Opublikowane 12.05.2017

Aktualizacja 20.06.2017: Zapis o wodzie został przywrócony! A to dzięki Wam, ponieważ w odpowiedzi na nasz apel, wysłaliście łącznie do polskich posłów ĆWIERĆ MILIONA maili!
artykul-fb.jpg

W środę 10 maja byliśmy obecni w Sejmie na pierwszym czytaniu projektu nowelizacji Ustawy o Ochronie Zwierząt, zaostrzającej kary za znęcanie się nad zwierzętami. W projekcie, po już odbytych konsultacjach społecznych, właściwie za plecami i po cichu, został zmieniony jeden przepis dotyczący transportowania i przetrzymywania żywych ryb. Z treści przepisu zniknęło słowo „woda”. Niby nic nieznacząca i mało widoczna zmiana przepisów, ale co to właściwie oznacza dla samych ryb?

Projekt znosi obowiązek trzymania ryb w wodzie. Mówi ogólnie, że transport lub przetrzymywanie żywych ryb musi odbywać się w warunkach umożliwiających oddychanie. Taki przepis może być szeroko interpretowany – że wystarczająca dla oddychania karpia jest wymiana gazowa przez skórę. Jak wiemy, takie sytuacje miały już miejsce i wiele spraw w sądach z tego powodu zostało umorzonych. Trzymanie i transportowanie karpi bez wody, bez wątpienia powoduje u tych ryb cierpienie i tym zakresie dotychczasowe prawo jest zgodne i opisuje tę kwestię konkretnie: według prawa unijnego ryby muszą być transportowane bez powodowania nadmiernego ich cierpienia, a wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt stanowią punkt odniesienia dla wymogów dotyczących przewozu ryb. Według tych wymogów określa się wręcz, iż jakość wody powinna być była odpowiednia dla gatunku ryb, a w żadnym punkcie nie zaleca się transportowania lub trzymania tych zwierząt bez wody, co nie zostawia żadnych wątpliwości, że polskie prawo także musi być zgodne z powyższymi (tak, jak to było do tej pory), a więc zapis ze słowem „woda” musi zostać przywrócony.

Dzięki naszej szybkiej reakcji zaangażowaniu kilku tysięcy ludzi udało się zasypać posłów dużą ilością maili w tej sprawie (w ciągu pierwszej doby wysłaliście w sumie 173 695 maili do posłów!), dzięki czemu temat został poruszony na mównicy. Posłowie i posłanki wyrazili zaniepokojenie usunięciem zapisu o wodzie, byli oburzeni faktem, że zapis zniknął już po przeprowadzonych konsultacjach społecznych i w tajemniczych okolicznościach oraz zapowiedzieli, że będą domagać się przywrócenia zapisu o konieczności trzymania i transportowania ryb w wodzie.

Projekt został przekazany do Komisji Rolnictwa, która odbędzie się za 2 tygodnie. Do tego czasu nie ustajemy w naszej walce o przywróceniu zapisu o wodzie, który pozwoli uchronić ryby przed ogromnym cierpieniem. Będziemy obecni na posiedzeniu Komisji i na bieżąco informować o dalszym przebiegu prac. Nadal jednak potrzebujemy pomocy!

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).