Ikona wyszukiwania

Niemcy - koniec hodowania kur w klatkach

News Section Icon Opublikowane 12.11.2015

Niemcy zajmują czołowe miejsce w trosce o zwierzęta hodowlane po tym, jak jako pierwsi wprowadzili zakaz uśmiercania piskląt płci męskiej. Pisaliśmy o tej decyzji tutaj. Są trzecim krajem w obrębie Unii Europejskiej (po Austrii i Belgii), który zakończy używanie klatek w chowie kur.

Żegnajcie klatki

W 2012 roku w UE wprowadzono zakaz chowu w tzw. klatkach bateryjnych (na kurę przypadała powierzchnia wielkości kartki A4, brak było w klatkach jakichkolwiek dodatkowych elementów), jednak zastąpione one zostały tak zwaną ''ulepszoną'' wersją. Oznacza to, że prawie 60% z 500 milionów europejskich kur nadal spędza życie w klatkach, gdzie nie mają możliwości wyrażania naturalnych zachowań.

Decyzja Niemiec o rezygnacji z klatek do 2025 r. bardzo cieszy, tym bardziej że wywiera presję na inne kraje, aby poszły w ich ślady. Już teraz spora część kur w Niemczech jest hodowana w systemie bezklatkowym, ale ta zmiana każdego roku poprawi życie kolejnym 5 milionom kur. W ciągu 10 lat wszystkie kury nioski w Niemczech będą hodowane albo w halach, albo na wolnym wybiegu.

Niepotrzebna rzeź

Aby uzyskać wysoką produktywność, stworzono rasy kur, które służą albo do produkcji mięsa, albo do znoszenia jajek. Przez to, w przypadku kur hodowanych na jajka, kurczęta płci męskiej stają się „odpadem” - ani nie znoszą jajek, ani nie nadają się do produkcji mięsa.

Dlatego po wylęgnięciu ptaki są oddzielane - te rodzaju żeńskiego zatrzymuje się do znoszenia jaj, a te rodzaju męskiego są zabijane przez zagazowanie lub zmielenie. Te sposoby są typowe dla wszystkich systemów produkcji jaj na całym świecie. W samych tylko Niemczech jest to około 45 milionów kurcząt rocznie.

Rząd niemiecki, dzięki naciskowi aktywistów, rozpoczął współpracę z naukowcami w celu znalezienia sposobu zapobiegnięcia tej niepotrzebnej rzezi.

Nowa technologia

Powstała nowa technologia, która będzie używana w celu rozpoznania płci każdego zapłodnionego jajka, zanim rozwinie się w nim pisklę. Pisaliśmy o tym tutaj. Wszystkie jajka rodzaju męskiego będą usuwane z wylęgarni. Do wyklucia zostaną więc tylko jajka żeńskie. Usunięte jajka będą używane do produkcji jedzenia, takiego jak ciasta i biszkopty, aby ich nie marnować.

Jest szansa, że ten proces zostanie w pełni wdrożony na niemieckich fermach do końca 2016 roku i sprawi, że jedno jajko będzie droższe o nie więcej niż dwa centy. To zdecydowanie cena, którą warto zapłacić!

Katalizator zmiany

Dyrektor CIWF Polska, Krzysztof Mularczyk, powiedział:

To wspaniałe, że ta nowa technologia nie będzie oparta na zabijaniu kurcząt rodzaju męskiego. Cieszę się, że niemiecki rząd zareagował na presję opinii publicznej i poprawił standard życia zwierząt w całym kraju. Mam nadzieję, że będzie to motywacją dla innych państw europejskich, aby wprowadzić podobne zmiany i zapobiec obecnemu cierpieniu związanemu z produkcją jaj.

 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).