Ikona wyszukiwania

5000 krów utonęło u wybrzeży Brazylii

News Section Icon Opublikowane 14.10.2015

W zeszłym tygodniu statek z ponad 5 000 krów zatonął w czasie załadunku u wybrzeży Brazylii. Jeszcze przed odpłynięciem do kolejnego portu w Wenezueli zaczął nabierać wody, a w końcu przewrócił się i zatonął koło przystani.

Świadkowie nakręcili tę przerażającą sytuację telefonami komórkowymi. Na filmach widać koszmar krów stojących w obliczu śmierci.

U wybrzeży Brazylii utonęło 5 tys. zwierząt
Screen shot z filmu nakręconego przez świadka wydarzenia

Tej tragedii można było zapobiec

Eksport żywych zwierząt jest okrutny i niepotrzebny. Każdego roku powoduje cierpienie milionów zwierząt. Handel żywymi zwierzętami powinien zostać zastąpiony handlem mięsem. Przynajmniej tyle można zrobić, żeby ograniczyć cierpienie zwierząt, dopóki zapotrzebowanie na mięso w ogóle będzie istniało. Ta tragedia wydaje się wyjątkowo straszna, ponieważ można jej było uniknąć.

Ustaliliśmy, że statek, który zatonął, pływał w tym roku również po europejskich wodach, pokonując drogę m.in. z UE na Bliski Wschód i do Afryki Północnej.

Co można zrobić?

Apelujemy do władz, żeby zapewniały pełną sprawność statków, którymi transportowane są zwierzęta. Jak mówi Krzysztof Mularczyk, prezes CIWF Polska:

Przede wszystkim chcemy, żeby taki handel w ogóle został zakazany! Mimo tego, że statek był w porcie, zwierząt nie wyładowano i nie zapobiegnięto ich śmierci, dlatego uważamy, że należy uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości i zakazać eksportu żywych zwierząt.

Na razie nie mamy wpływu na to, co dzieje się w Brazylii, ale możemy zmieniać sytuację tu, w Europie, skąd eksportowane są co roku miliony zwierząt.

Dzięki temu, że wiele osób nagrywało tę tragiczną scenę, jest ona dobrze udokumentowana i służy jako smutny przykład najgorszego scenariusza dotyczącego transportu żywych zwierząt. Jednak takie tragedie zdarzają się również na pełnym morzu, a wtedy śmierć tysięcy zwierząt pozostaje niezauważona. Na miejscu tragedii ma być przeprowadzone śledztwo, które wyjaśni jej przyczyny. 

Dołącz do akcji #krowawtrasie

9 października w trasę wyruszyła rzeźba krowy o rozmiarach prawdziwego zwierzęcia. Jej podróż wiedzie przez 7 europejskich miast, w których będziemy mówić o losie zwierząt eksportowanych poza granice UE. 

Na początku powierzchnia rzeźby była całkiem pusta, jednak z czasem i każdym odwiedzanym krajem, na jej "ciele" będą przybywały podpisy osób, które wspierają nasz apel. Tak powstanie nasza 3-wymiarowa petycją, którą ostatecznie dostarczymy do Komisji Europejskiej z prostym przekazem: stop eksportowi żywych zwierząt.

Dołącz do naszej akcji i przyjdź na wydarzenie, które odbędzie się 15 października w Warszawie: https://www.facebook.com/events/1631269767150964/ 

Podpisz petycję online: www.ciwf.pl/zakaz-transportu

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).