Ikona wyszukiwania

Ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości

News Section Icon Opublikowane 27.04.2015

To przełomowa sytuacja – Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) orzekł, że unijne przepisy dotyczące transportu żywych zwierząt obejmują także te przypadki, gdy zwierzęta są wywożone poza granice UE. Przepisy unijne mówią, że po 28 godzinach podróży bydło i owce muszą zostać wyładowane i należy im zapewnić 24-godzinny odpoczynek oraz pożywienie i wodę. Treść wyroku można przeczytać tutaj.

Obecnie większość państw członkowskich nie przestrzega przepisów w ten sposób i pozwala na łamanie europejskich standardów po opuszczeniu terenu Unii. Na szczęście orzeczenie ETS jasno wskazuje, że te zasady obowiązują nawet po wjeździe transportu na teren kraju poza UE.

Moment przełomowy

Krzysztof Mularczyk, prezes CIWF, powiedział:

To bezprecedensowy wyrok i mam nadzieję, że pójdą za tym konkretne kroki. Teraz władze wszystkich krajów będą musiałby otrzymać zapewnienie, że eksport żywych zwierząt będzie spełniał unijne wymogi.

Wyrok ten stawia sprawę jasno – państwo członkowskie, w którym zaczyna się transport zwierząt poza granicę Unii, musi zapewnić, że zostaną spełnione warunki zgodne z przepisami unijnymi w trakcie całej podróży. Będzie to wymagało poprawienia dobrostanu zwierząt podczas transportu do Turcji, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Ale my oczywiście uważamy, że taki transport w ogóle nie powinien mieć miejsca.  

Dlaczego teraz?

Sprawa ta została zainicjowana przez niemieckie władze, które nie zgodziły się na transport żywych zwierząt z Niemiec do Uzbekistanu. Bydło transportowane przez jedną z niemieckich firm musiałoby spędzić 10 dni w ciężarówkach, jadąc przez Polskę, Białoruś, Rosję i Kazachstan. Zaplanowane były tylko 2 przerwy na rozładunek zwierząt i 24-godzinny odpoczynek. Podróż pomiędzy tymi dwoma przystankami planowano na 146 godzin!

Co orzekł Trybunał?

ETS w informacji prasowej podał, że „wymaganie odnośnie do przerw między pojeniem i karmieniem oraz czasu trwania podróży i odpoczynku dotyczą również etapów podróży, które mają miejsce poza UE”.

Oznacza to, że państwa członkowskie mają prawo (i są zobligowane) do tego, aby odmówić wydania pozwolenia na eksport, w przypadku którego zleceniodawca nie jest w stanie zapewnić dowodów na to, że zostaną spełnione wszystkie przepisy zarówno na terenie UE, jak i poza nią. W szczególności stosuje się to do kwestii częstości odpoczynku oraz pojenia i karmienia.

Co zrobimy?

Prawdopodobnie będziemy teraz namawiać wszystkie państwa członkowskie oraz Komisję Europejską do pełnego wdrożenia przepisów.

Krzysztof Mularczyk dodaje jeszcze:

W wielu kwestiach unijne przepisy są łamane, ale ten wyrok wymaga podkreśla konieczność przestrzegania prawa i to również poza terenem Unii. Oczywiście bardzo nas ten wynik cieszy, ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że poza zasadami pozostaje jeszcze kwestia uboju zwierząt, już na miejscu. Jak pokazują nasze śledztwa, zwierzęta eksportowane z terenu Europy spotyka okrutny los.

 

Zobacz, jak wygląda transport zwierząt do Strefy Gazy i wezwij Komisję Europejską do działań.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).