Ikona wyszukiwania

Pomagamy Ukrainie poprawiać dobrostan zwierząt

News Section Icon Opublikowane 18.12.2014

Ukraińskie przepisy regulujące dobrostan zwierząt nie są w pełni zgodne z prawem unijnym. Jednak, aby móc eksportować swoje produkty na teren UE, Ukraina musi dostosować się do obowiązujących tutaj standardów.

Niestety, Komisja Europejska nie wyciąga pomocnej dłoni i w ograniczonym stopniu kontaktuje się w tej sprawie z ukraińskim ministerstwem rolnictwa, dlatego we współpracę z lokalnymi politykami i osobami działającymi na rzecz ochrony zwierząt zaangażowało się Compassion in World Farming.

W grudniu odbyło się oficjalne spotkanie, na którym obecni byli przedstawiciele ukraińskiego ministerstwa rolnictwa, nadzoru weterynaryjnego, środowiska akademickiego oraz przemysłu hodowlanego.

Na spotkaniu przedstawiliśmy najważniejsze osiągnięcia unijnego prawa w zakresie poprawy dobrostanu zwierząt w ostatnich latach. Szczególną uwagę zwróciliśmy na zakaz stosowania klatek bateryjnych dla kur oraz częściowy zakaz używania kojców dla świń. Omówiliśmy również wymagania, jakie przed Ukrainą stawia umowa stowarzyszeniowa podpisana z UE.

Współpraca z Ukrainą w zakresie dobrostanu zwierząt

Podczas ożywionej dyskusji, jaka później nastąpiła, ustaliliśmy wspólnie konieczność powstania grupy roboczej, która zajęłaby się przygotowaniem propozycji dostosowania ukraińskiego prawa do standardów unijnych. Zostało to zaakceptowane przez dyrektora Departamentu Hodowli ministerstwa, co uznajemy za sukces.

Będziemy nadal współpracować w tym zakresie, zapewniając wsparcie merytoryczne, i na pewno będziemy informować o postępach w naszych wspólnych pracach.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).