Ikona wyszukiwania

W 39 dni dookoła Europy. Dlaczego tyle?

News Section Icon Opublikowane 04.08.2014

Kurczak hodowany na mięso, tak zwany brojler, żyje na fermie przemysłowej przeciętnie 39 dni. Tyle dni trwa też podróż Rosy – naszego olbrzymiego kurczaka, który podczas europejskiej trasy będzie zachęcał do poparcia idei oznakowania mięsa kurcząt zgodnie z metodą produkcji.

Skąd w ogóle wziął się taki pomysł?

Konsumenci coraz częściej chcą wiedzieć, skąd dokładnie pochodzi ich jedzenie i jak zostało wyprodukowane. W przypadku zwierząt – chcą wiedzieć, w jakich warunkach były one hodowane. Nie łudźmy się, że ludzie nagle przestaną jeść mięso, ale poprzez jego oznakowanie możemy dać możliwość bardziej etycznego wyboru.

Podobne do oznakowania jajek

Oznakowanie mięsa z kurcząt byłoby podobne do systemu znakowania jajek, który jest już rozpoznawalny i do tego jasny. Dzięki odpowiednim symbolom konsument wiedziałby, czy zwierzę było trzymane w wielkiej hali z tysiącami innych ptaków, czy też miało dostęp np. do wybiegu.

Zwierzęta rosną zbyt szybko

Z wyjątkiem ryb, grupa zwierząt, które w największej liczbie są hodowane na mięso, to właśnie kurczęta. Tylko w Polsce jest to ok. 800 mln rocznie. Celem hodowców na fermach przemysłowych jest sprawienie, aby ptaki te przybrały jak największą masę. Wynikają z tego liczne problemy zdrowotne – kurczęta często nie mogą utrzymać się na nogach, które są zbyt słabe, ponieważ nie nadążają za rozwojem reszty ciała, przez to niektórym z nich trudno jest się poruszać i nie mogą dojść do stanowisk z wodą czy pożywieniem. Takie rozrostu nie wytrzymują też ich małe serca – potraficie sobie wyobrazić, że 30-kilkudniowe kurczęta dostają zawału? Tak się dzieje naprawdę.

Kampania "Oznakowanie robi różnicę"

Akcja ta jest częścią projektu „Labelling Matters” – Oznakowanie robi różnicę. Trasa Rosy rozpoczęła się 1 sierpnia w Londynie, a zakończy się po 39 dniach w Brukseli. 14 sierpnia Rosa zawita do Polski, będziemy informować o szczegółach.

Jeśli chcesz już teraz poprzeć oznakowanie dla mięsa z kurcząt, podpisz naszą petycję.

Europejska trasy Rosy

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).