Ikona wyszukiwania

Hodowcy sami się pogrążają

News Section Icon Opublikowane 29.07.2014

Hodowcy zwierząt  czy portale poświęcone tematowi hodowli reklamują się zdjęciami, na których widać łamanie prawa. W przypadku świń to na przykład brak słomy i ogólnie jałowe warunki w zagrodach, rutynowo przycinane ogonki.

W zeszłym roku rozpoczęliśmy kampanię pokazującą warunki, w jakich świnie trzymane są na fermach w różnych krajach w Europie. Chcieliśmy przede wszystkim sprawdzić, jak ma się to do zapisów dyrektywy, która obowiązuje od początku 2013 r.

Przepisy mówią m.in. o zakazie rutynowego obcinania ogonków oraz zapewnieniu tzw. materiału manipulacyjnego. Kiedy świnie mają do dyspozycji słomę albo podobny materiał, mogą w nim ryć, przez co nie nudzą się i o wiele rzadziej dochodzi do zachowań agresywnych czy gryzienia ogonów innych zwierząt w stadzie.

Hodowcy jednak przycinają ogonki kilkudniowym prosiętom po to, żeby uniknąć gryzienia, zamiast zapewnić odpowiednie warunki. W wielu miejscach jedynym przedmiotem, który miał zapewniać jakiekolwiek zajęcie był łańcuch, a często brakowało nawet tego.

Dokumentację ze stron i magazynów prezentujących hodowlę świń w Polsce, Holandii, Francji, Wlk. Brytanii, Irlandii i Hiszpanii wysłaliśmy do unijnego komisarza, Tonio Borga, który odpowiedzialny jest za temat zdrowia i polityki konsumenckiej. Czekamy na reakcję.

Poniżej kilka przykładów tego, z czego dumni są polscy hodowcy. Zwróćcie uwagę na zdjęcia:

 

 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).