Ikona wyszukiwania

Festiwal okrucieństwa

News Section Icon Opublikowane 11.06.2014

Nawet do 250 000 zwierząt zginęło w trakcie nepalskiego festiwalu Gadhimai, który ostatnio miał miejsce w 2009 roku. W listopadzie br. ta rzeźnia odbędzie się ponownie.

Festiwal Gadhimai odbywa się co 5 lat w dystrykcie Bara w Nepalu. Przez 250 lat trwał w takiej formie, bez żadnych protestów, jednak od czasu, gdy fakty dotyczące tego niehumanitarnego i masowego zabijania zwierząt stały się znane, aktywiści na rzecz zwierząt zdecydowanie opowiadają się przeciw temu wydarzeniu. W tym roku zebrało się jeszcze więcej niż zazwyczaj ludzi, grup i organizacji, które nie chcą siedzieć z założonymi rękoma i pozwalać na takie okrucieństwo. Wspólnym głosem zdecydowanie mówimy "nie" takiej formie tradycji.

Organizacja The Nepalese Hindu Forum UK jest przeciwna takiemu poświęcaniu zwierząt, ponieważ hinduizm nie aprobuje zabijania żywych istot. Brutalne poświęcanie niewinnych zwierząt w imię jakiejkolwiek religii nie powinno mieć miejsca.

Surya Upadhya, przewodniczący

Rząd Nepalu zapewnia spore wsparcie finansowe dla tego festiwalu, co sprawia, że wydarzenie to można zorganizować na naprawdę wielką skalę. W 2009 r. rząd zapłacił w przeliczeniu na złotówki ponad 160 000 zł na poświęcenie zwierząt. To prawie 50 razy więcej niż roczna minimalna pensja w tym kraju.  

Na festiwalu Gadhimai zabijane sa zwierzęta z kilku gatunków, włączając w to bardzo dużą liczbę bawołów - dziesiątki tysięcy zwierząt zagonionych do jednej gigantycznej zagrody. Kiedy przychodzi dzień rzezi, około 200 rzeźników wchodzi na teren zagrody, trzymając noże. Następnie ścinają zwierzętom głowy przy ich pełnej świadomości.  

To jest totalnie nieakceptowalna metoda zabijania zwierząt. Obcinanie głowy nie jest łatwym zadaniem i wiele razy zostało potwierdzone, że czasem trzeba nawet kilka cięć. Niektóre raporty pokazują także, że bawoły przewraca się najpierw na ziemię przez podcięcie ścięgien w ich nogach. Co więcej, takie warunki, gdzie tysiące obcych zwierząt jest stłoczonych razem sprawiają, że dla zwierząt jest to ogromny stres i strach spotęgowany tylko tym, że widzą inne zwierzęta zabijane tuż obok nich.

Compassion in World Farming ściśle współpracuje z siecią nepalskich organizacji w celu zakończenia takiego traktowania zwierząt na festiwalu Gadhimai. Wspieramy działania edukacyjne i kampanie wśród lokalnych społeczności, aby przygotować odpowiedni grunt pod działania przeciwko festiwalowi.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).