Ikona wyszukiwania

Klonowanie zwierząt dla celów rolniczych

News Section Icon Opublikowane 04.04.2014

Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie przepisów, które zakazywałyby klonowania zwierząt na potrzeby rolnictwa w krajach UE oraz handlu i importu mięsa i mleka pochodzących od takich zwierząt. Przepisy te mają być regulowane nowymi dyrektywami, które są obecnie opracowywane.

Compassion in World Farming wspólnie z Eurogroup for Animals stara się jednak przekonać Komisję, aby rozszerzyła zakres dyrektyw także o potomstwo klonów. Hodowla klonów ma być dozwolona np. dla celów naukowych, ale w związku z tym istnieje obawa, że potomstwo tych zwierząt będzie już wykorzystywane w rolnictwie, głównie na potrzeby produkcji żywności.

Dlaczego apelujemy do KE o poszerzenie dyrektywy? Dlatego że istnieją opinie (np. opinie naukowe Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), które wskazują na poważne problemy w zakresie zdrowia i dobrostanu zarówno klonowanych zwierząt, jak i matek zastępczych. EFSA twierdzi także, że w przypadkach klonowanych zwierząt o wiele częściej dochodzi do poronień albo konieczności stosowania cesarskiego cięcia. Część zwierząt umiera także w trakcie porodu.

Uważamy, że klonowanie zwierząt może zostać wykorzystane do "kopiowania" zwierząt najbardziej wydajnych, co zwiększy jeszcze bardziej przemysłowy charakter hodowli. W razie, gdyby KE zdecydowała jednak dopuścić możliwość sprzedaży produktów pochodzących z potomstwa klonów, żądamy przynajmniej uczciwego oznakowania, ponieważ na razie KE tego nie przewiduje.

W związku z tą kwestią w Polsce będziemy się starać o spotkania z przedstawicielem MRiRW oraz polskimi reprezentantami Parlamentu Europejskiego.

Treść listu, który wysłaliśmy do Tadeusza Nalewajka, podsekretarza stanu w MRiRW.

 

 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).