Ikona wyszukiwania

Farmageddon

News Section Icon Opublikowane 28.01.2014

Przez ostatnie 3 lata prezes Compassion in World Farming, Philip Lymbery, podróżował po świecie przyglądając się temu, jak przemysłowa hodowla zwierząt wpływa na ludzi, zwierzęta i planetę. Sprawdzał, jakie są ukryte koszty produkcji taniego mięsa. Swoje spostrzeżenia opisał w książce o znamiennym tytule „Farmageddon”. Książka jest odwołaniem do naszego sumienia, wezwaniem do dostrzeżenia hodowli przemysłowej jako jednego z najbardziej zagrażających czynników w obecnych czasach, odpowiedzialnego za marnowanie żywności, szkodliwy wpływ na zdrowie i rejony wiejskie, a także największej przyczyny cierpienia zwierząt.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci zwierzęta hodowlane zniknęły z naszych łąk i pastwisk. Rozrastający się przemysł hodowlany zamknął je w halach, klatkach, ciasnych boksach. Co roku około 70 miliardów zwierząt jest hodowanych na mięso, mleko i jajka. Do momentu, gdy skończysz czytać to zdanie 4 tysiące zwierząt zostanie zabitych.

Nie możemy być już pewni, co dokładnie jest w naszej żywności, co wyraźnie unaocznił skandal z końskim mięsem. Większość zwierząt jest hodowanych na fermach przemysłowych – w intensywnych systemach, których celem jest produkcja jak największej ilości mięsa, mleka i jajek jak najniższym kosztem. Ale konsekwencje będzie ponosić  wszystko, co jest dla nas tak ważne: nasze zdrowie, otaczające nas środowisko oraz dobrostan zwierząt.

Na razie książka dostępna jest jedynie w języku angielskim, ale pierwszy rozdział można przeczytać tutaj.

Więcej na temat globalnego wpływu chowu przemysłowego znaleźć można na naszej stronie.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).