Ikona wyszukiwania

List do ministra

News Section Icon Opublikowane 25.11.2013

Od początku 2013 r. obowiązuje unijna dyrektywa ustanawiająca minimalne normy ochrony świń. Pomimo 12 lat od momentu jej uchwalenie, wiele krajów nadal nie jest przygotowanych do pełnego wdrożenia jej przepisów. W tym również Polska.

W toku śledztwa, które CIWF przeprowadziło na prawie 50 fermach hodujących świnie w sześciu unijnych krajach, okazało się, że na większości z nich łamane są przepisy dyrektywy.

W związku z tym złożyliśmy do ministra rolnictwa i rozwoju wsi pismo, w którym zawiadamiamy o tych zaniedbaniach.

Compassion in World Farming odwiedziło w kwietniu 2013 roku dwie polskie fermy hodujące świnie. W obu miejscach znaleźliśmy liczne przypadki naruszenia przepisów Dyrektywy Komisji 2008/120/WE ustanawiającej minimalne normy ochrony świń.

1. Wymaganie zapewnienia materiału wzbogacającego

Odkryliśmy, że na obu fermach nie spełniano wymogów prawa – na żadnej z nich zwierzętom nie zapewniono materiału wzbogacającego, który podniósłby ich dobrostan i umożliwił choć w niewielkim stopniu wyrażanie naturalnych zachowań.

2. Zakaz rutynowego obcinania ogonów

Wszystkie świnie, które widzieliśmy na pierwszej fermie i prawie wszystkie na drugiej miały obcięte ogony. Zagrody w obu miejscach były całkowicie puste, widać więc wyraźnie, że hodowcy nie wykazali żadnej inicjatywy, aby podjąć „inne środki” w celu zapobieżenia gryzieniu ogonów, a zwłaszcza w celu zmiany „nieodpowiednich warunków środowiskowych lub systemów zarządzania” zgodnie z wymogami Dyrektywy.

3. Wymagania dotyczące miejsca leżenia

Żadna z ferm, które odwiedziliśmy nie wywiązywała się z tego obowiązku.

Pełną treść listu zobaczyć można tutaj.

 

 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).