Ikona wyszukiwania

Transport

Żywe zwierzęta są transportowane na rzeź albo na dalszy chów. Przewożone są wewnątrz Unii Europejskiej albo eksportowane poza jej granice. Teoretycznie na terenie Unii zwierzęta te są chronione przez obowiązujące tu przepisy, jednak śledztwa i kontrolne pokazują, że prawo jest nagminnie łamane. Jeszcze gorsza jest sytuacja zwierząt wywożonych poza granicę UE – tam nie są w ogóle chronione. Handel ten jest zjawiskiem ogólnoświatowym. W Ameryce Północnej i Południowej, Australii i Europie zwierzęta często cierpią podczas transportów na ogromne odległości, zarówno w ciężarówkach jak i na statkach.

Transport długodystansowy powoduje ogromne cierpienie

  • Przepełnienie – zwierzęta są stłoczone w pojazdach. Wiele z nich jest rannych lub zostaje zadeptana na śmierć.
  • Wyczerpanie i odwodnienie – zwierzęta mogą przebywać w transportach przez kilka dni, cierpiąc z powodu skrajnych temperatur i często bez wystarczającej ilości pożywienia, wody lub odpoczynku. W rezultacie wiele z nich umiera.
  • Ból i stres – zwierzęta są czującymi istotami, odczuwają ból i stres tak jak my.
  • Układ odpornościowy zwierząt jest często osłabiany w wyniku obciążenia związanego z wielogodzinnym transportem.
  • Zwierzęta będą często transportowane są żywe, ale zostaną zabite w końcu podróży przy użyciu nieludzkich metod.
  • Ochrona prawna – Kiedy zwierzęta są eksportowane z Europy do krajów spoza UE, wraz z przekroczeniem granicy tracą całą ochronę prawną. Oznacza to, że mogą doświadczyć strasznych nadużyć podczas transportu i uboju.

Co robimy?

Compassion In World Farming domaga się zakończenia długodystansowego transportu żywych zwierząt. Chcemy, aby zwierzęta były hodowane i ubijane jak najbliżej ich miejsca urodzenia, a transport żywego zwierzęcia na ubój był zastępowany handlem mięsem. Walka z globalnymi transportami żywych zwierząt jest bardzo trudnym zadaniem. Compassion walczy w tej bitwie na wielu frontach, przede wszystkim organizując co roku Międzynarodowy Dzień Akcji Stop Transportowi Żywych Zwierząt. W 2018 roku zorganizowano z tej okazji ponad 150 akcji w 33 krajach.

Czytaj więcej

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).