Ikona wyszukiwania

Większość europejskich królików spędza swoje życie w jałowych, ciasnych klatkach. W niektórych krajach istnieją alternatywne systemy lepsze dla dobrostanu tych zwierząt. Niestety, duża część z nich nadal opiera się na hodowli przemysłowej, co nie jest idealnym rozwiązaniem. Na szczęście poszukiwania nowych alternatyw trwają.

Wzbogacenia

W Belgii, Niemczech, Szwajcarii i Holandii obowiązują krajowe przepisy regulujące minimalne standardy hodowli królików. W tych krajach jałowe klatki są zakazane dla zarówno dla królików tuczonych, jak i dla samic rozpłodowych. W Belgii "wzbogacone" klatki są również zakazane, a systemy kojcowe będą minimalnym standardem od końca 2024 roku.

Króliki w systemie kojcowym - na wielopoziomowych plastikowych platformach

Systemy, w których króliki żyją w grupowych kojcach zapewniają im więcej przestrzeni, możliwość interakcji społecznych i zazwyczaj są wzbogacone o siano lub gryzaki. Zapewniając królikom coś do gryzienia, można zredukować urazy uszu spowodowane agresywnym zachowaniem, a siano ułatwia trawienie i dostarcza pożywienia. Wzbogacając w ten sposób przestrzeń królików można skutecznie ograniczyć ich nudę i zachowania niepożądane z niej płynące.

Więcej przestrzeni

Dorastające króliki i królice (dorosłe samice) trzymane w kojcach mają więcej przestrzeni do poruszania się, interakcji społecznych i zabawy (zazwyczaj 750 cm² na zwierzę w przypadku dorastających królików i 800 cm² na zwierzę w przypadku królic) niż te trzymane w klatkach. Podesty w kojcach pozwalają królikom unikać agresorów poprzez schodzenie im z drogi, a także zapewniając kryjówkę pod spodem. Samice są czasami trzymane oddzielnie, gdy karmią miot. Niewykastrowane samce królików w wieku powyżej 12 tygodni są przeznaczone do rozrodu i są trzymane pojedynczo we wszystkich systemach ze względu na problemy z agresją.

Króliki na wolnym wybiegu

W systemach ekologicznych króliki są trzymane w zagrodach grupowych z dostępem do niewielkiego obszaru pastwiska. We Francji, gdzie ekologiczna hodowla królików jest ograniczona do kilkunastu gospodarstw w kraju, króliki są trzymane na wolnym wybiegu w dużych zagrodach lub na wybiegach ruchomych.

Czytaj więcej

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).