Ikona wyszukiwania

Pytania i odpowiedzi

Gdzie został nakręcony film?

Film nakręcono na terenie Strefy Gazy oraz na granicy pomiędzy Izraelem i Gazą.

Czy te zwierzęta trafiają na ubój rytualny halal?

Ten rodzaj uboju prawdopodobnie nie zostanie uznany przez przywódców islamskich jako halal, ponieważ narusza niektóre wymagane zasady. Jednak zwierzęta traktuje i zabija się w sposób pokazany na filmie w wielu miejscach na świecie, w których brakuje odpowiednich przepisów co do traktowania zwierząt w rzeźni.

Dlaczego zwierzęta z terenu Unii Europejskiej są traktowane tak okrutnie?

Kiedy zwierzęta transportowane poza teren UE, drogą lądową albo morską, przekraczają jej granicę, nie są już dłużej chronione unijnym prawem. Oznacza to, że będą traktowane w taki sposób, w jaki traktuje się zwierzęta w kraju, do którego trafiają. Dlatego nasi rzecznicy pracują nad poprawieniem warunków podczas uboju na całym świecie.

Skąd pochodzą zwierzęta pokazane na filmie?

Zwierzęta te były transportowane z Węgier i Rumunii.

Jak długo trwa podróż tych zwierząt i ile mija czasu przed ich ubojem?

Zazwyczaj transport morski z UE do Izraela trwa kilka dni. Ale czasem jeszcze przez kilka dni zwierzęta przewozi się droga lądową do granicy Unii. Nie ma ustalonego czasu, w jakim zwierzęta muszą zostać przewiezione do Gazy, a to, jak długo będą czekały w rzeźni, różni się w zależności od wieku, wagi i stanu zdrowia danego zwierzęcia.

Ile czasu zajmuje ubój?

Nasi śledczy sfilmowali sytuacje, w których utrzymanie zwierząt w ryzach i ustawienie w odpowiedniej pozycji zajmuje kilka długich minut, ale trudno jednoznacznie określić średni czas. Wszystko zależy od reakcji danego zwierzęcia i metod używanych przez pracowników rzeźni. Po podcięciu gardła zwierzę może umierać nawet ponad minutę, a zdarza się, że dłużej. Jedno ze zwierząt, które filmowaliśmy, straciło świadomość dopiero po 3 minutach! Dzieje się tak na skutek nieprawidłowego podcięcia gardła albo przez tworzenie się skrzepów, które spowalniają upływ krwi.

Według AHAW nawet przy poprawnie przeprowadzonym podcięciu śmierć krowy może zająć do 2 minut.

Co może zrobić Komisja Europejska, żeby powstrzymać to okrucieństwo?

  • Komisja Europejska musi podjąć konkretne działania w kierunku zakończenia transportu żywych zwierząt i, jeśli to koniecznie, zastąpić go handlem mięsem,
  • dopóki transport żywych zwierząt ma miejsce, Komisja powinna wdrażać programy, które ograniczą cierpienie zwierząt,
  • Komisja musi zapewnić wsparcie krajom, które importują żywe zwierzęta z UE, tak żeby mogły one poprawić warunki przewozu, postępowania i uboju zwierząt. Nie tylko zapewni to poprawę losu zwierząt przywożonych z terenu UE, ale także tym hodowanym na miejscu.

Dlaczego nie domagacie się całkowitego zakazu transportu żywych zwierząt?

Handel ten odbywa się na dużą skalę, obejmuje rocznie miliony zwierząt i oczekiwanie, że natychmiast uda się to zakończyć jest nierealistyczne. Może to zająć naprawdę wiele lat. Mając świadomość tego, staramy się doprowadzić do sytuacji, w której transportowane zwierzęta będą lepiej chronione przed najbardziej okrutnymi praktykami i cierpieniem.

Dlaczego Unia Europejska nie robi nic, żeby to zatrzymać?

Niestety, odpowiedź jest prosta – brak woli politycznej. Dla Unii Europejskiej handel jest ważniejszy niż dobrostan zwierząt. Dlatego przeprowadziliśmy to śledztwo i dlatego prosimy Was, żebyście podjęli działanie. Potrzebujemy więcej nacisku na Komisję, aby ponaglić ją do poważnego potraktowania tej kwestii.

Dlaczego Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt nie może tego zatrzymać? Z pewnością takie postępowanie narusza również jej regulacje.

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt nie jest organem wykonawczym. Przygotowuje jedynie rekomendacje, które poszczególne kraje mogą wziąć pod uwagę i zobowiązać się do ich przestrzegania. Strefa Gazy/Palestyna nie jest członkiem ŚOZZ.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).