Search icon

Kampanie

Współczucia WielkaMoc

Każde jajko to histioria jakiejś kury. Kupując jajka w te święta, kieruj się współczuciem dla kur

Czytaj więcej

W czasie Wielkanocy warto pamiętać, że za produkcją jaj, często idzie wielkie cierpienie zwierząt i że nasze wybory zakupowe wpływają na dobrostan zwierząt.

Jajko Banner

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. W tym roku Święta będą wyglądały inaczej. Kameralnie. W gronie domowników. Czasem z dala od najbliższej rodziny. W tych nowych warunkach jednak będziemy próbowali zachować namiastkę prawdziwej świątecznej atmosfery, a na wielkanocnych stołach z pewnością nie zabraknie pisanek.

Jajka są nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych.
Trafiają na polskie stoły w formie pisanek, ale także w sałatkach, ciastach, żurku i wielu innych potrawach.
Kolorowe pisanki są symbolem nadziei i budzącej się do życia przyrody. Dlatego szczególnie w tym czasie warto pamiętać, że za produkcją jaj, często idzie wielkie cierpienie zwierząt i że nasze wybory zakupowe mają w tym przypadku znaczenie.

#WspółczuciaWielkaMoc

W te święta okaż współczucie ptakom, które włączono w tryby wielkiej taśmy produkcyjnej. Włącz się do naszej akcji w tym roku postaw na etyczne wybory.
Co możesz zrobić?

Kupuj jaja z wolnego wybiegu lub ekologiczne

Zwracaj uwagę na oznaczenia jaj, które kupujesz. Informowanie o tym, z jakiego chowu pochodzą jajka, jest w UE obowiązkowe. O rodzaju chowu kur informuje pierwsza cyfra kodu na jajku. I tak:

  • 0 – jajka ekologiczne (kury mają więcej miejsca, dostęp do wybiegu, nie wolno im przycinać dziobów itd., a dodatkowo są karmione paszą ekologiczną),
  • 1 – jajka z chowu wolnowybiegowego (kury mają dostęp do wybiegu, ale warunki są nieco gorsze niż w chowie ekologicznym),
  • 2 – jajka z chowu ściółkowego (kury nie są zamykane w klatkach, żyją na hali, w której podłoga jest wyłożona ściółką, ale nie mają dostępu do wybiegu na świeżym powietrzu),
  • 3 – jajka z chowu klatkowego (kury zamknięte są w klatkach, jest to najgorszy rodzaj chowu).

Pamiętaj, że jajka są też używane w innych produktach spożywczych, takich jak ciasta, makarony i wiele innych. Jeśli na opakowaniu nie ma informacji na temat źródła pochodzenia jaj, najprawdopodobniej pochodzą one z chowu klatkowego. Bądź czujny i w miarę możliwości wybieraj produkty, które zawierają informację o źródle pochodzenia jaj.
Więcej praktycznych informacji znajdziesz w naszym miniprzewodniku: POBIERZ TUTAJ >>

Wesprzyj nasze działania i zakończ epokę klatkową kur

Banner Strona Www Kury


Compassion od wielu lat walczy o wycofanie klatek z hodowli kur niosek:

  • forsujemy kolejne, korzystne dla zwierząt zmiany prawne,
  • prowadzimy śledztwa ujawniające realia chowu klatkowego,
  • przekonujemy kolejne dyskonty spożywcze do wycofania się ze sprzedaży jaj klatkowych i rozliczamy je z postępów (zobacz raport EGG Track >>).

W tym szczególnym czasie okaż współczucie kurom nioskom i wesprzyj te działania.