Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 05.06.2024

Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do naszego wspólnego apelu do ministra Czesława Siekierskiego o opowiedzenie się za dobrem zwierząt w transporcie. Razem z innymi czołowymi organizacjami zajmującymi się zwierzętami hodowlanymi uczestniczymy w rozmowach z Ministerstwem Rolnictwa na temat niezbędnych zmian w prawie dotyczącym transportu żywych zwierząt. Wasze wsparcie pozwoli uświadomić ministrowi jak ważnym tematem są te reformy oraz jak duże poparcie mają wśród Polek i Polaków.

Dialog z ministrem

Wspólnie z Otwartymi Klatkami, Fundacją Alberta Schweitzera, Vivą!, Green REV Institute, HSI, Prawnikami Na Rzecz Zwierząt oraz Eurogroup for Animals braliśmy niedawno udział w konsultacjach publicznych projektu rozporządzenia transportowego w Ministerstwie Rolnictwa.

Małgorzata Szadkowska i przedstawiciele innych org na konsultacjach w Ministerstwie Rolnictwa

Po spotkaniu nadesłaliśmy także wspólne kluczowe postulaty strony społecznej w zakresie projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu. Teraz prosimy Was o okazanie wsparcia zwierzętom.

Nasze postulaty

Zależy nam głównie na wstawieniu się za zwierzętami najwrażliwszymi, wprowadzeniu popartych naukowo zasad transportu oraz przekonaniu rządzących do wykorzystywania alternatyw dla transportu żywych zwierząt. Wśród naszych postulatów znalazły się m.in.:

  • Wprowadzenie zakazu transportu nieodstawionych od matek najmłodszych zwierząt, takich jak cielęta, jagnięta czy prosięta.
  • Wzmocnienie ochrony zwierząt ciężarnych lub u schyłku życia.
  • Ustalenie odpowiednich temperatur i wielkości przestrzeni dostosowanych do potrzeb konkretnych transportowanych gatunków.
  • Stopniowe odchodzenie od transportu żywych zwierząt i zastępowanie go handlem tuszami, mięsem i materiałem genetycznym (co jest bardziej opłacalne także z ekonomicznego punktu widzenia).

Idealny moment

Nowe przepisy transportowe zaproponowane przez Unię Europejską oraz prowadzone przez Ministerstwo Rolnictwa w związku z nimi konsultacje społeczne oznaczają, że Wasz głos będzie miał szansę wybrzmieć szczególnie mocno. Mamy szansę przekonać ministra, by odważnie opowiedział się po stronie zwierząt na forum europejskim w imieniu Polek i Polaków.

Stłoczone krowy w transporcie

Ponadto coraz więcej państw decyduje się na progresywne zmiany w zakresie transportu żywych zwierząt. W zeszłym miesiącu świętowaliśmy wprowadzenie zakazu eksportu żywych zwierząt w Wielkiej Brytanii, które miało miejsce po wieloletniej kampanii naszych brytyjskich koleżanek i kolegów. Z kolei w Niemczech i Luksemburgu obowiązuje zakaz eksportu żywych zwierząt poza granice Unii Europejskiej. Poza Europą na podobne kroki zdecydowały się Nowa Zelandia oraz Australia wprowadzając własne zakazy z uwzględnionymi w prawie okresami przejściowymi.

Mamy nadzieję, że Polska przyłączy się do tego światowego trendu podwyższania jakości życia zwierząt.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).