Ikona wyszukiwania

 Zrobiliśmy to razem! Historyczny zakaz eksportu żywych zwierząt

News Section Icon Opublikowane 14.05.2024

Dzisiaj, 14 maja 2024, z wielką radością informujemy, że po ponad 50 latach naszej kampanii projekt ustawy zakazującej okrutnego eksportu żywych zwierząt przeszedł ostatni etap w brytyjskim parlamencie i wkrótce wejdzie w życie. To naprawdę doniosły dzień dla zwierząt hodowlanych, który należy uczcić!

Koniec cierpienia

Po wejściu w życie ustawy o dobrostanie i eksporcie zwierząt (Animal Welfare (Livestock Exports) Act) zwierzęta hodowlane nie będą już mogły być eksportowane z Wielkiej Brytanii w celu uboju lub tuczu. Ten koszmarny, zbędny i archaiczny handel, który przez dziesięciolecia powodował cierpienie, wyczerpanie, a nawet śmierć milionów zwierząt stłoczonych w pojazdach podczas długich, stresujących podróży, zostanie oficjalnie zakończony.

Niezmienne wsparcie

Przyjęcie tej ustawy jest kulminacją nieustających wysiłków naszych niestrudzonych wspierających przez ponad pięć dekad. W tym czasie w portach miały miejsce liczne i ożywione protesty, do których przyłączyli się wspierający ze wszystkich środowisk, aby dać zwierzętom głos. Oprócz organizowania licznie uczęszczanych wieców, na których wypowiadali się posłowie i znani działacze, publikowaliśmy także tajne śledztwa, podkreślające koszmar eksportu żywych zwierząt. Zorganizowaliśmy również wiele innych wydarzeń podnoszących świadomość, w tym pokazy objazdowe, i prowadziliśmy liczne petycje wzywające rząd Wielkiej Brytanii do zakończenia tego handlu.

Nasza kampania na rzecz zakazu eksportu żywych zwierząt otrzymała niesłabnące wsparcie ze strony celebrytów, w tym naszej patronki, brytyjskiej aktorki - Dame Joanny Lumley, która wykrzyknęła: „Wreszcie, wreszcie, wreszcie, możemy świętować wieści, że żywe zwierzęta hodowlane nigdy więcej nie będą eksportowane w długie, przerażające podróże z naszych wybrzeży tylko po to, by być tuczone lub zabijane. Przez dziesięciolecia w Compassion in World Farming pracowaliśmy niestrudzenie, aby zwrócić uwagę wszystkich na tę kampanię”.

„Jesteśmy niezmiernie wdzięczni rządowi za to, że w końcu podjął działania, a naszym zwolennikom za to, że nigdy nie zrezygnowali z walki - z dumą mogę powiedzieć, że razem zakazaliśmy eksportu żywych zwierząt!” – dodała aktorka.

Ciężko wywalczone zwycięstwo

Philip Lymbery, nasz prezes międzynarodowy, dodał z radością: „To wspaniały dzień do świętowania, na który długo czekaliśmy. Przez dziesięciolecia zwierzęta hodowlane znosiły ten bezsensowny i uciążliwy eksport na kontynent - nigdy więcej! Jestem wyjątkowo dumny z naszych wspierających, których poświęcenie i wytrwałość pomogły odnieść to ciężko wywalczone zwycięstwo”.

Philip kontynuował: „Przeforsowanie tej polityki było bardzo trudną podróżą z wieloma przeszkodami po drodze. Z ulgą obserwujemy, jak ta przerażająca praktyka kończy się raz na zawsze i gratulujemy premierowi i jego rządowi, że udało im się to osiągnąć”.

„Jestem dziś bardzo wzruszona i gratuluję moim brytyjskim kolegom i koleżankom z Compassion, ale i wszystkim aktywistom, którzy niestrudzenie od lat działali na rzecz tego zakazu. Doczekaliście się! I tym samym doczekaliśmy się wszyscy! Czuję, że to będzie początek końca tego okrutnego procederu w całej Europie. Zdecydowana większość polskich obywateli i obywatelek – aż 76% – popiera zakaz eksportu żywych zwierząt do krajów spoza UE. Liczę, że polski minister rolnictwa wsłucha się w głos obywateli i obywatelek i przyjmie też naukowe dowody, które nie zostawiają cienia wątpliwości. Transport świadomych, odczuwających ból i strach zwierząt na setki czy tysiące kilometrów, często tylko w celu taniego uboju w przerażających warunkach, jest nieludzki i musi się zakończyć" – skomentowała prezeska naszej fundacji Małgorzata Szadkowska.

Nowe przepisy przyczynią się do wzmocnienia rosnącego na całym świecie tempa działań na rzecz dobrostanu żywych zwierząt poddawanych długim i niepotrzebnym podróżom. Australia zobowiązała się do zaprzestania eksportu owiec do 2028 r., a w ubiegłym roku brazylijski sąd zakazał eksportu żywego bydła z portów tego kraju. Będziemy nadal pracować w UE, aby doprowadzić do zakazu tego okrutnego handlu na terenie Europy i w Irlandii Północnej.

Dzień świętowania

To dzięki ciężkiej pracy i poświęceniu tak wielu osób brytyjskie zwierzęta unikną długich i wyczerpujących podróży po Europie i poza nią. Razem zakazaliśmy eksportu żywych zwierząt!

Zdjęcie projekcji na klifach w Dover
Projekcja na klifach w Dover świętująca przegłosowanie zakazu. Tłumaczenie napisu: Koniec eksportu żywych zwierząt z Wielkiej Brytanii. Dziękujemy
Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).