Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 01.03.2024

AKTUALIZACJA 14.03.2024: Hodowla ośmiornic została oficjalnie zakazana w stanie Waszyngton po tym, jak 13 marca gubernator Jay Inslee podpisał ustawę 1153!

Projekt ustawy zakazującej hodowli ośmiornic w amerykańskim stanie Waszyngton ma szansę stać się pierwszym na świecie aktem prawnym zakazującym tej okrutnej i szkodliwej dla środowiska praktyki, po tym jak został pomyślnie przyjęty w stanowej Izbie Reprezentantów i Senacie.

Przełomowe prawo, Ustawa 1153, zostało przyjęte w Senacie we wtorek po posiedzeniu, które odbyło się wcześniej w tym miesiącu. W jego trakcie nasza menedżerka ds. kampanii w USA, Allison Molinaro, przedstawiła argumenty przemawiające za wprowadzeniem zakazu. Ustawa prawdopodobnie wejdzie w życie w najbliższych trzech tygodniach, po złożeniu podpisu przez gubernatora stanu Jaya Inslee.

Allison Molinao wypowiadająca się na posiedzeniu

Naukowcy popierają starania o wprowadzenie zakazu hodowli ośmiornic

W ubiegłym roku nasz zespół ds. badań nad środowiskiem wodnym napisał do członków Komisji Rolnictwa i Zasobów Naturalnych Izby Reprezentantów, wzywając ich do ustanowienia „wiodącego przykładu na szczeblu międzynarodowym w tej krytycznej kwestii”.

Nasza starsza kierowniczka ds. badań, dr. Elena Lara, również napisała do waszyngtońskich ustawodawców, informując, że wszystkie dowody naukowe dotyczące ośmiornic wskazują, że „prawdopodobnie będą cierpiały w warunkach hodowlanych i że byłaby to praktyka całkowicie niezrównoważona i szkodliwa dla środowiska”.

Doktorka Lara jest członkinią Komitetu Doradczego Aquatic Animal Alliance (AAA), koalicji organizacji non-profit zajmujących się dobrostanem zwierząt, kierowanej przez Aquatic Life Institute, która zainicjowała działania legislacyjne w Waszyngtonie.

Kalifornia i Hawaje również wprowadziły ustawy zakazujące hodowli ośmiornic przed rozpoczęciem jej w danym stanie.

Rosnąca międzynarodowa skala ruchu

Wspomniane inicjatywy pokazują rosnące globalne poparcie dla kampanii na rzecz powstrzymania hodowli ośmiornic. Zwycięstwo w Waszyngtonie przychodzi w momencie, gdy zwiększamy wysiłki na rzecz powstrzymania pierwszej na świecie fermy ośmiornic na Gran Canarii w Hiszpanii. Niedawno połączyliśmy siły z 75 organizacjami pozarządowymi, ekspertami i osobami publicznymi z całego świata, aby wezwać rząd Wysp Kanaryjskich do odrzucenia projektu fermy. Tysiące z Was również podjęło wspólne wysiłki, wzywając prezydenta tej autonomicznej hiszpańskiej wspólnoty do powstrzymania budowy fermy ośmiornic.

Dr. Elena Lara skomentowała: To ogromne zwycięstwo dla ośmiornic i przyszłości etycznej produkcji żywności. Wyrażamy uznanie dla stanu Waszyngton za podjęcie tego zdecydowanego kroku w celu ochrony tych inteligentnych i wrażliwych stworzeń przed szkodliwym wpływem komercyjnej hodowli i oczekujemy, że wkrótce ustawa ta zostanie wprowadzona w życie”.

„Pokazuje to rosnące globalne poparcie dla zakazu hodowli ośmiornic. Będziemy nadal robić wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać plany budowy pierwszej na świecie komercyjnej fermy ośmiornic na Gran Canarii. Ośmiornice to wrażliwe, inteligentne stworzenia, które odczuwają ból, cierpienie i niepokój, podobnie jak inne zwierzęta. Ich miejsce jest w naszych oceanach, nie w fermach”.

Więcej o tym czemu nie powinniśmy hodować ośmiornic przeczytasz w naszym raporcie.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).