Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 18.03.2024

Dzisiaj Komitet Obywatelski „End the Cage Age - Koniec Epoki Klatkowej” złożył pozew przeciwko Komisji Europejskiej w związku z niewywiązaniem się przez nią ze zobowiązania do wprowadzenia zakazu hodowli klatkowej. Jedną z obywatelek komitetu i pozywającą jest prezeska naszej fundacji, Małgorzata Szadkowska.

Osoby protestujące przed budynkami UE z logo Koniec Epoki Klatkowej

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu trafił pozew wykazujący, że Komisja nie wywiązała się z przedstawionej w 2021 roku obietnicy wprowadzenia przepisów zakazujących stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich. Zobowiązanie było odpowiedzią na udaną Europejską Inicjatywę Obywatelską Koniec Epoki Klatkowej - jedyną w historii, która doprowadziła do złożenia przez KE oficjalnego zobowiązania.

W treści pozwu podkreślono, że Europejska Inicjatywa Obywatelska została wprowadzona, by zapewnić Europejkom i Europejczykom większy wpływ na decyzje na poziomie unijnym. W związku z tym wycofanie się z historycznej obietnicy zakazu chowu klatkowego jest sprzeczne z celem tego demokratycznego narzędzia.

Pociągamy Komisję Europejską do odpowiedzialności

Dwa lata temu Komisja jasno zobowiązała się do przedstawienia prawodawstwa zmierzającego do całkowitego zakazu hodowli klatkowej na terenie Unii Europejskiej w terminie do końca 2023 roku. Obietnica ta była odpowiedzią na udaną EIO podpisaną przez 1,4 miliona osób i wpieraną przez koalicję 170 organizacji międzynarodowych z naszą fundacją na czele.

Jako inicjatorzy Końca Epoki Klatkowej wspieramy cały proces prawny także finansowo. Pozew „Koniec Epoki Klatkowej" to precedens mający na celu pociągnięcie Komisji do odpowiedzialności w związku z jej zaniechaniem działania w odpowiedzi na Europejską Inicjatywę Obywatelską. Jeśli postępowanie odniesie sukces, Komisja zostanie zmuszona przez Trybunał do opublikowania swoich propozycji legislacyjnych w jasnych i rozsądnych ramach czasowych oraz do udzielenia dostępu do swoich akt w sprawie Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej".

Świnia leżąca w kojcu

Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej fundacji i członkini skarżącego Komitetu Obywatelskiego tak skomentowała złożenie pozwu: „Komisja Europejska obiecała obywatelom Unii, że wprowadzi zakaz stosowania klatek w hodowli. Zawiodła nie tylko ich, ale także 300 milionów zwierząt, które każdego roku rodzą się i umierają w klatkach. W międzyczasie Komisja przeprowadziła wszystkie niezbędne konsultacje i zleciła naukową ocenę hodowli klatkowej. Naprawdę nic już nie uzasadnia opóźnienia w publikacji przepisów kończących to makabryczne okrucieństwo.

Rozpoczęliśmy więc ten proces w imieniu wszystkich odważnych obywateli i obywatelek, którzy wstawili się za cierpiącymi zwierzętami, ale także w imieniu samych zwierząt, które po prostu głosu nie mają. Zajmuję się tym tematem już dekadę i nie poddam się dopóki każda klatka nie będzie pusta”.

Zwierzęta wciąż cierpią w klatkach

Ponad 300 milionów świń, kur, królików, kaczek, przepiórek i gęsi cierpi w klatkach na terenie Unii Europejskiej. Ich życie jest wypełnione nieszczęściem, udręką i okrucieństwem. Świnie-matki rodzą i karmią swoje prosięta w kojcach tak ciasnych, że nie mogą się w nich obrócić, cielęta niemal tuż po urodzeniu izoluje się od matek i innych zwierząt w kojcach lub tzw. budkach igloo, a kury i króliki tłoczy w grupach w niewielkich, jałowych klatkach. W Polsce w tej sposób hoduje się więcej zwierząt niż mamy wszystkich obywateli i obywatelek.

Króliki stłoczone w klatce

W październiku ubiegłego roku przeprowadzone przez Komisję Europejską badanie Eurobarometr wykazało, że 9 na 10 (89%) obywateli i obywatelek UE, czyli około 400 milionów osób, uważa, że zwierzęta nie powinny być hodowane w indywidualnych klatkach. Ciało doradcze Komisji, EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności), również poparło stopniowe wycofywanie klatek ze względu na dobrostan świń, cieląt, kaczek, gęsi i królików.

Przyłącz się

Okaż swoje poparcie dla postępowania prawnego w sprawie Końca Epoki Klatkowej udostępniając posty na ten temat w mediach społecznościowych i oznaczając w nich przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen (@vonderleyen).

Zachęcamy do udostępniania naszego posta na Facebooku klikając w przycisk poniżej lub kopiując i wrzucając przykładową treść jako posta.

Przykładowa treść na Facebooka:

Koniec Epoki Klatkowej trafił do Trybunału Sprawiedliwości. Komisja Europejska złamała obietnicę zakazania okrutnej hodowli klatkowej, mimo żądań milionów obywateli. Codziennie cierpi 300 milionów zwierząt. Nie spoczniemy, dopóki każda klatka nie będzie pusta! #EndTheCageAge https://www.ciwf.pl/pozew

 

Przykładowa treść Tweeta, którego opublikujesz klikając w przycisk poniżej:

Koniec Epoki Klatkowej trafił do Trybunału Sprawiedliwości. Komisja Europejska złamała obietnicę zakazania klatek, wbrew żądaniom milionów obywateli. 300 mln zwierząt cierpi. Nie spoczniemy, dopóki każda klatka nie będzie pusta! #EndTheCageAge @vonderleyen bit.ly/klatki-pozew

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).