Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 27.03.2024

Sałatka jarzynowa, pieczone mięsa, żurek z kiełbasą, mazurki – te i inne tradycyjne dania znajdą się na wielkanocnych stołach w całej Polsce. Czy wiesz jaka jest ich prawdziwa cena i co możesz zrobić, by Twoje święta nie były okupione cierpieniem zwierząt?

Sałatka jarzynowa i jajka

Sałatka jarzynowa i kury nioski w klatce

Tradycyjnie ta znana nam wszystkim sałatka poza ugotowanymi warzywami zawiera także jajka i majonez. Warto zwrócić uwagę na pochodzenie jaj, które wykorzystamy w naszym daniu oraz podamy naszym gościom.

Nioski w klatce z brakującymi piórami
Nioski w hodowli przemysłowej

Jajka klatkowe i ściółkowe (oznaczone odpowiednio cyfrą 3 i 2) pochodzą z hodowli, w których kury spędzają całe swoje życie w zamknięciu. Kury w klatkach nie mogą wyrażać naturalnych zachowań. Takie stłoczenie może prowadzić do agresywnych zachowań – aby uniknąć ich skutków ich dzioby są przycinane bez znieczulenia.

Jajko ekologiczne zerówka

Żeby zmniejszyć cierpienie niosek polecamy wybierać jajka z wolnego wybiegu (oznaczone cyfrą 1) lub z chowu ekologicznego („0”), a także kupować produkty, w których składzie nie ma jajek klatkowych (np. w przypadku majonezu). W hodowli ekologicznej kury mogą wyrażać swoje naturalne zachowania i żyje im się lepiej. Nasz poradnik pomoże Ci w wyborze jaj na zakupach. Jeszcze lepszym pomysłem jest wypróbowanie roślinnej wersji sałatki jarzynowej. Zachęcamy także do podjęcia wyzwania i przygotowania jajka roślinnego!

Żurek z kiełbasą

Żurek z jajem i kiełbasą i prosięta z matką w kojcu porodowym

Na wielu stołach zagości tradycyjny żurek z kiełbasą wieprzową. Świnie, z których powstają takie produkty są zamykanie w klatkach, w jałowym środowisku i rutynowo okaleczane.

Prosięta na betonowej podłodze w brudnym budynku
Świnie w hodowli przemysłowej

Maciory są zamykane w kojcach indywidualnych i porodowych, gdzie cierpią z powodu braku możliwości realizowania swoich naturalnych zachowań. Spędzają czas na twardej betonowej podłodze bez słomy, która zapewniłaby im komfort i pomogła w przetrwaniu niekończącej się nudy. Sfrustrowane i zamknięte świnie często zaczynają gryźć pręty.

Prosięta są odbierane matkom po 3-4 tygodniach i umieszczane w tuczniach w dużych grupach, bez możliwości zachowywania się tak, jak dyktuje im natura. By zniwelować skutki agresji wynikające z tak stresujących warunków prosiętom przycinane są ogony oraz zęby. Prosięta płci męskiej są także kastrowane. Wszystko to odbywa się w wielu przypadkach bez znieczulenia i środków przeciwbólowych.

Logo rolnictwa ekologicznego UE

Jeśli nie chcesz wspierać takiego traktowania świń szukaj mięsa podpisanego „z chowu bezklatkowego”, „z chowu organicznego” lub z logo rolnictwa ekologicznego UE

Wymogi europejskiego rolnictwa ekologicznego poza wytycznymi dotyczącymi paszy, użycia antybiotyków i środków chemicznych, zawierają także wysokie standardy dobrostanowe dla zwierząt. Jeszcze lepszym sposobem będzie zastąpienie produktów wieprzowych produktami roślinnymi (np. kiełbaskami wege) lub skorzystanie z jednego z wielu przepisów na roślinne żurki

Mazurek i babka wielkanocna

Mazurki wielkanocne i krowa patrząca w obiektyw zza krat

Tradycyjnie mazurki wielkanocne zawierają w sobie kilka produktów mlecznych – masło i śmietanę w cieście oraz masę kajmakową z mleka skondensowanego. Babki drożdzowe mogą być roślinne, ale często zawierają śmietanę, masło lub mleko. Czy jedząc je myślisz o tym skąd pochodzą i jakie życie miały krowy, od których pochodziło wykorzystane do ich produkcji mleko? Warto się nad tym pochylić i spróbować zmniejszyć cierpienie tych zwierząt.

Cielak w kojcu indywidualnym
Cielak w hodowli przemysłowej

Ciągła produkcja mleka nie jest dla krów naturalna – podobnie jak u ludzi potrzebna jest do tego ciąża i poród. Krowy-matki cierpią, gdy zostaje im odebrane nowonarodzone cielę, które trafia do jałowego kojca indywidualnego. Ponadto, organizm krowy mlecznej jest wykorzystywany do maksimum, by zwiększyć produkcję mleka i nadążyć za popytem na produkty mleczne. Dąży się do tworzenia ras dających coraz więcej mleka, często za cenę zdrowia krów. Ciężar wymion przepełnionych mlekiem może powodować kulawiznę, innym problemem jest także częste zapalenie wymion.

Twoje wybory żywieniowe mogą wpłynąć na los krów. Podobnie jak w przypadku wieprzowiny, polecamy produkty z oznakowaniem europejskiego rolnictwa ekologicznego – wybierając je możesz wspierać hodowle, które zapewniają krowom wyższe standardy dobrostanowe. Zachęcamy także do wypróbowania roślinnych przepisów na mazurki i babki

Pasztet z królika

Pasztet i króliki w klatce

Czy wiesz, że króliki są zwierzętami najczęściej zamykanymi w klatkach na terenie Unii Europejskiej? Aż 180 milionów królików jest ubijanych rocznie w UE, z czego 120 milionów pochodzi z komercyjnych ferm, a 60 milionów z przydomowych hodowli. Niestety w przypadku królików mała hodowla wcale nie oznacza lepszych warunków. Większość tych zwierząt spędza całe swoje życie w małych, jałowych drucianych klatkach. Takich, jakie zostały już zakazane do hodowli kur. Królik ma do dyspozycji przestrzeń mniejszą niż kartka A4 i nie może się swobodnie poruszać, skakać, kopać, ani schować się w ustronnym miejscu.

Królik patrzący w obiektyw przez klatkę
Królik w hodowli przemysłowej

Aktualnie w prawie unijnym nie ma żadnych przepisów dotyczących dobrostanu królików, a w Polsce nie ma produktów z ich mięsa, które miałyby oznaczenie hodowli ekologicznej. W niektórych krajach UE istnieją w tym zakresie regulacje, np. w Belgii, Niemczech i Holandii, ale wciąż nie są one wystarczające, by zapewnić odpowiedni dobrostan tym zwierzętom. We Francji, która jest jednym z głównych producentów mięsa królików w Unii (obok Hiszpanii i Włoch) istnieje zaledwie kilkanaście ferm organicznych. Dlatego nie możemy polecić spożywania jakiegokolwiek mięsa królików. Za to istnieje wiele przepisów na pyszne pasztety warzywne, w tym na przykład na pasztet z soczewicy

Pieczony kurczak

Pieczeń z kurczaka i kurczak brojler

Warto zadbać, by podawany na różnego rodzaju świąteczne obiady, w tym także w trakcie świąt wielkanocnych, upieczony kurczak nie był okupiony zupełnie zbędnym cierpieniem kur hodowlanych. Kury przeznaczone na mięso nazywamy brojlerami, a ich życie wygląda inaczej niż niosek. Niestety nie oznacza to, że jest lepsze.

Stłoczone brojlery
Brojlery w hodowli przemysłowej

Zamiast w klatkach, trzymane są w wielkich przepełnionych halach. Od ciągłego chodzenia po odchodach zwierzęta te dostają odparzeń nóg oraz innych części ciała, które czasem można zauważyć nawet w samym mięsie. Dodatkowo w hodowli przemysłowej stosuje się rasy kurcząt, które rosną tak szybko, że pojawiają się u nich problemy zdrowotne. Proces kształtowania się nóg i serce nie nadążają za przyrostem masy, co utrudnia ptakom naturalne poruszanie się.

Zachęcamy do wyboru mięsa drobiowego z hodowli ekologicznych i wolnowybiegowych. W tego typu hodowlach wybierane są zdrowsze rasy brojlerów, kury żyją w mniejszych grupach i mogą wychodzić na wybieg na świeżym powietrzu, co znacząco podnosi ich dobrostan. Poza tym polecamy także wypróbować roślinne zamienniki, np. pyszne roślinne „udka"

Rysunki przedstawiające kurę, prosiaka, królika i krowę

Tej Wielkanocy przyłącz się do walki z cierpieniem zwierząt hodowlanych! Zwróć uwagę na to skąd pochodzi jedzenie na Twoim stole i wybierz lepiej dla zwierząt.

Czytaj więcej

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).