Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 07.02.2024

Dołącz do 38% Polek i Polaków i wybieraj lepiej dla planety!

Z naszego najnowszego badania przeprowadzonego w styczniu br. przez agencję badawczą PBS wynika, że aż 38% Polek i Polaków planuje ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z jedzenia mięsa w bieżącym roku lub już go nie spożywa. Jeśli jeszcze nie należysz do tych osób, pomożemy Ci do nich dołączyć!

Podgrzej pierogi, nie planetę to przystępny i darmowy poradnik przygotowany specjalnie dla osób chcących jeść bardziej roślinnie. Można się z niego dowiedzieć jak stworzyć pyszne roślinne potrawy i ograniczyć spożycie mięsa bez specjalnych wyrzeczeń (i bez owadów 😀). Zachęcamy do zapoznania się z poradami i przepisami w nim zawartymi. Dzięki nim każdy z nas będzie mógł zadbać o przyszłość planety, dobro zwierząt hodowlanych, a jednocześnie o własne zdrowie.

Billboardy naszej akcji w centrum Warszawy - wersja z pierogami

Nasze billboardy w centrum Warszawy

Chcemy pomóc jak największej ilości osób we wprowadzeniu drobnych zmian, które będą miały wiele pozytywnych skutków, dlatego postanowiliśmy ogłosić start naszej akcji w jednym z najbardziej obleganych miejsc w Warszawie. 

Billboardy naszej akcji w centrum Warszawy wieczorem - wersja z pierogami

Nowej akcji towarzyszą niemożliwe do przeoczenia billboardy przy stacji metra Centrum w Warszawie, na tak zwanej "patelni". Mamy nadzieję, że dzięki nim nasza akcja tylko przybierze na mocy, a wiele Polek i Polaków przekona się jak łatwo ograniczyć spożywanie mięsa i innych produktów pochodzących od zwierząt.

Billboardy naszej akcji w centrum Warszawy - wersja z zupami

Wyniki nowego sondażu z Polski

Badanie zostało przeprowadzone w styczniu br. na reprezentatywnej grupie dorosłych Polek i Polaków przez polską agencję badawczą PBS. Wyniki sondażu wykonanego na nasze zlecenie pokazują, że Polki i Polacy są coraz bardziej gotowi na zmiany – co trzeci z nas planuje w tym roku ograniczyć spożycie mięsa lub całkiem z niego zrezygnować. W sumie odpowiedziało tak ponad 35% badanych osób, dodatkowo 3% z nas nie je mięsa już wcale (od co najmniej 2022 roku). Tu podział na płci wyglądał następująco: aż 29% mężczyzn oraz 48% kobiet.

Grafika z ikonami ludzi i wartościami - 38% na zielono, 10% na szaro, 52% na czerwono

Podczas badania sprawdziliśmy także opinię Polek i Polaków na temat wysokiego spożycia mięsa w naszym kraju. W Polsce spożywa się rocznie średnio aż 73 kg mięsa na osobę i ten wynik plasuje nas na 3 miejscu w Unii Europejskiej! To czterokrotnie więcej mięsa na osobę niż zaleca to prozdrowotna dieta planetarna.

Na szczęście duża część Polek i Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że to za dużo. Na pytanie czy powinniśmy obniżyć poziom spożycia mięsa, pozytywnej odpowiedzi udzieliło 44% Polaków. W najmłodszej zbadanej grupie wiekowej (18-24 lata) odsetek ten był jeszcze wyższy, gdzie z twierdzeniem zgodziło się aż 53%. Okazuje się także, że ¼ z nas wciąż nie wie, czy powinniśmy zmniejszyć średnie spożycie mięsa, czy nie – chcemy to zmienić!

Kliknij tutaj, by poznać pełne wyniki badania opinii publicznej przeprowadzonego przez agencję PBS.

Billboardy naszej akcji w centrum Warszawy - wersja z pierogami

Czemu warto ograniczać jedzenie mięsa?

  • Bez ograniczenia spożycia produktów odzwierzęcych przegramy walkę z kryzysem klimatycznym.
  • Nadmierne spożycie mięsa może powodować negatywne skutki zdrowotne.
  • Przy produkcji jedzenia roślinnego zużywana jest mniejsza ilość wody i gruntów rolnych.
  • Mniejszy popyt na mięso, nabiał i jaja pomoże w transformacji na bardziej regeneratywne systemy hodowli.
Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).