Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 03.11.2023

Ryby to inteligentne, czujące istoty. Są odkrywcze, towarzyskie i mają własne osobowości. Mimo to większość z prawie 1 miliarda ryb hodowanych każdego roku w UE jest trzymana w zatłoczonych podwodnych fermach przemysłowych, a potem okrutnie zabijana.

Szokujące wyniki śledztwa

Pstrąg z otwartym pyskiem w beczce z rybami

Zlecone przez nas najnowsze i pierwsze w historii tajne śledztwo na fermach pstrągów w Polsce ujawniło koszmar, w jakim żyje wiele ryb. Te wrażliwe zwierzęta czują radość, strach i ból. Jednak nasi śledczy widzieli je stłoczone w jałowych zbiornikach, pływające w brudnej wodzie, wrzucone i zmiażdżone jedna na drugiej w beczkach i transportowane bez wody. Śledczy byli również świadkami przerażających metod uboju ryb, w tym usuwania gałek ocznych i patroszenia, a nawet pakowania w plastikowe torby jeszcze za życia.

Nadszedł czas, by zakończyć ogromne cierpienie, na które skazane są ryby w Polsce, w Unii i na świecie. Domagamy się wprowadzenia silniejszych i bardziej konkretnych przepisów dotyczących dobrostanu ryb. Pomóż nam, dołączając do naszej akcji już dziś.

Jak wziąć udział?

Prosimy Cię o przesłanie nam rysunku ryby wraz z jasnym przesłaniem do Komisji Europejskiej, aby poparła nasz apel o lepszą ochronę prawną tych zwierząt. Rysunki zbieramy do 30 listopada 2023.

Narysowana kolorowa ryba z tekstem "chcemy lepszych praw dla ryb #EU Law For Fish"
Przykładowy rysunek
  1. Narysuj rybę na papierze w formacie A4. Możesz użyć ołówka, długopisu, kredek, farb lub dowolnej innej metody, by pokazać szczęśliwą i zdrową rybę w jej naturalnym środowisku. Jeśli wolisz możesz użyć także naszego szablonu przedstawiającego pstrąga - do pobrania tutaj
    Szablon pstrąga do pokolorowania
  2. Na tej samej kartce dopisz wiadomość do Komisji Europejskiej, przykładowo: Chcemy lepszych praw dla ryb! #EULawForFish. Możesz stworzyć też własną (uprzejmą!) wiadomość.
  3. Zachęcamy do wzięcia udziału z całą rodziną lub młodszymi przyjaciółmi. Ich głos jest kluczowy – w końcu to właśnie przyszłe pokolenia poniosą konsekwencje naszej aktualnej bezczynności. Dlatego im więcej ryb uda nam się zebrać, tym silniejszy będzie nasz przekaz.
  4. Wyślij gotowy rysunek listem zwykłym na adres:

Fundacja Compassion in World Farming Polska
Marszałkowska 28 A / 15
00-576 Warszawa
Polska

WAŻNE: prosimy nie wysyłać rysunków listem poleconym!

LUB

zrób zdjęcie / skan rysunku i prześlij go na nasz specjalny adres email: ryby@ciwf.pl.

Rysunki będziemy przyjmować do 30 listopada 2023.

Co dalej?

Dostarczymy Wasze rysunki Komisji Europejskiej jako wymowny wyraz opinii obywatelek i obywateli na temat dobrostanu ryb. Rysunkom będzie towarzyszyć także list od naszej fundacji do KE oraz podsumowane wyników naszego śledztwa na fermie pstrągów i zaleceń ekspertów.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).